Magdalena Winiarczyk

prawnik

Czasopisma w bibliotece publicznej

Czy biblioteka publiczna wchodząca w skład samorządowej instytucji kultury ma obowiązek prenumerowania gazet?
Jeżeli tak, to jaki jest okres ich przechowywania?

Certyfikaty i zaświadczenia wydawane przez dom kultury

Gminny dom kultury organizuje warsztaty regionalne i seminarium naukowe, które poprowadzą wykwalifikowane osoby.
Czy instytucja kultury może wystawić certyfikaty (zaświadczenia) dla uczestników?
Czy jest podstawa prawna, która to reguluje, i jakie informacje powinny się znaleźć na takim zaświadczeniu?
Czy zaświadczenie podpisuje tylko organizator, czy także prowadzący?

Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy umowy o dzieło

Instytucja kultury zawarła umowę o dzieło, zgodnie z którą wykonujący dzieło pracuje na jej rzecz kilka godzin w miesiącu.
Czy w związku z wprowadzeniem minimalnej miesięcznej stawki godzinowej (13 zł) trzeba ją uwzględnić przy rozliczeniu tej umowy o dzieło?

ZFŚS także dla dyrektora i głównego księgowego instytucji kultury

Czy dyrektor i główny księgowy instytucji kultury mogą korzystać ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS)? Czy Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej: ustawa kominowa) pozwala na otrzymanie tego typu świadczeń?

Zamówienia publiczne w pytaniach i odpowiedziach

  • Instytucje kultury nie zawsze mają obowiązek opracowania planu postępowań o udzielenie zamówień
  • Do zakupu książek do biblioteki nie stosuje się przepisów pzp
  • Do zamówień o wartości powyżej 30 000 euro stosuje się przepisy pzp wprost, regulamin jest zbędny

Gdy termin upływa w sobotę albo święto

Termin złożenia sprawozdania dla samorządowej instytucji kultury upływał w tym roku 28 lutego (art. 265 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, dalej: ustawa o finansach publicznych)
Jak postąpić w przypadku, gdyby 28 lutego przypadał w sobotę lub w niedzielę?
Czy termin złożenia sprawozdania przypada wtedy w pierwszy dzień roboczy po tym dniu, czy jednak musi to być 28 lutego?

Zaświadczenia o niekaralności od kierownika i wychowawców wypoczynku

Samorządowa instytucja kultury zatrudnia instruktorów kulturalno-oświatowych, którzy w zakresie swoich obowiązków mają m.in. pełnienie zadań kierownika oraz wychowawców w czasie organizowanych zajęć wakacyjnych dla dzieci, tzw. Akcji Lato.
Czy pracownicy powinni przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o niekaralności?
Kto ma obowiązek pokryć koszty wydania zaświadczeń?

Kasa fiskalna po przekroczeniu limitu sprzedaży 20 000 zł obowiązkowa w instytucji kultury

Instytucja kultury od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej otrzymuje wpłaty za zajęcia choreografii, zajęcia plastyczne czy wynajem sali. Wpływy z tego tytułu za rok 2016 wyniosły 70 000 zł.
Czy instytucja kultury ma od tego roku obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej?

Świadczenie urlopowe a pracownik zatrudniony w ramach prac interwencyjnych

Czy pracownikowi, który jest zatrudniony przy pracach interwencyjnych i należy się świadczenie urlopowe?

Oświadczenie majątkowe — wynagrodzenie małżonka jako majątek wspólny

Czy w rocznym zeznaniu majątkowym dyrektor instytucji musi wykazywać dochody małżonka?

Termin wypłaty dopłaty do wypoczynku pod gruszą

Pracownik instytucji kultury przebywał na urlopie 14 dni bez przerwy w czerwcu tego roku. W lipcu złożył wniosek o dopłatę do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie wraz z oświadczeniem o dochodach.
W regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dalej: ZFŚS) obowiązującym w instytucji nie ma określonego terminu wypłaty świadczeń z ZFŚS. Wypłata zależy jedynie od warunków socjalnych pracownika i od złożenia oświadczenia w tej sprawie.
Czy instytucja kultury może wypłacić dopłatę do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie w lipcu (bądź nawet w sierpniu), gdy pracownik faktycznie przebywał na urlopie w czerwcu?

Udostępnianie przez instytucje kultury informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania

  • Niektóre instytucje kultury mają obowiązek udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania
  • Mają też obowiązek opisać zasady udostępniania tych informacji w swoim BIP
  • Za udostępnianie informacji sektora publicznego pobiera się opłaty, przy czym dla muzeów określono szczególne zasady ich ustalania