Monika Frączek

specjalista prawa pracy

Akta osobowe po podziale instytucji kultury

W przeszłości biblioteka znajdowała się w strukturach ośrodka kultury i to ta instytucja widnieje na wszystkich dokumentach jako pracodawca. Od 2000 r. bibliotekę wydzielono jako osobną jednostkę z ośrodka kultury (każda instytucja widnieje pod oddzielną pozycją w rejestrze instytucji kultury i ma osobowość prawną).
W bibliotece zatrudniono pracowników, którzy byli związani z ośrodkiem kultury od lat 90. ubiegłego wieku — wówczas pracodawcą był ośrodek kultury. Wszystkie akta osobowe tych pracowników trafiły do biblioteki i w jednej teczce znalazły się akta osobowe danego pracownika sprzed 2000 roku i po tym roku. Z końcem zatrudnienia w ośrodku kultury pracownicy ci otrzymali świadectwo pracy. Nie natrafiono nigdzie na porozumienia w sprawie zmiany pracodawcy — w aktach jest tylko oświadczenie pracownika, że zgadza się na rozwiązanie umowy z ośrodkiem i nawiązanie jej z biblioteką.
Czy po utworzeniu biblioteki jako samodzielnej instytucji kultury każdy pracownik powinien mieć nową teczkę na akta osobowe, zawierającą tylko dokumenty od 2000 r.?

Zadaniowy czas pracy dla głównego księgowego

Główna księgowa w bibliotece publicznej zatrudniona jest na umowę o pracę na 1/4 etatu — pracuje 4 razy w tygodniu od 15.30 do 18.00. Czasami pracuje bardzo długo, czasami bardzo krótko — jej rytm pracy „dyktuje” kalendarz i terminy (najwięcej pracy ma w okresie sprawozdawczym, na przełomie roku, środek miesiąca jest „pusty”: zajęcia głównego księgowego ograniczają się wtedy tylko do księgowania bieżących dokumentów, faktur, wyciągów bankowych). W bibliotece, ze względu na rozmiar zatrudnienia, nie funkcjonuje regulamin pracy; każdy pracownik otrzymuje przy zatrudnieniu dodatkowe informacje do umowy o pracę określające m.in. godziny czasu pracy. Dyrektor instytucji rozważa zmianę sposobu świadczenia pracy przez główną księgową na zadaniowy czas pracy. Uważa, że zachodzą przesłanki z art. 140 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), uzasadniające wprowadzenie dla tej pracownicy takiego systemu (rodzaj pracy lub jej organizacja albo miejsce wykonywania pracy), a mianowicie, że:

  • brak jest możliwości precyzyjnego ustalenia momentu rozpoczęcia i zakończenia pracy (zadaniowość wynikająca z tzw. terminów składania sprawozdań, deklaracji, wykonywania płatności), a także
  • możliwe jest wykonywanie pracy poza normalnym rytmem funkcjonowania zakładu, gdy decydującym czynnikiem dla wykonania pracy jest indywidualne zaangażowanie pracownika (główna księgowa nie musi wykonywać pracy w normalnym rytmie funkcjonowania biblioteki; jej obowiązki nie są zależne od podstawowej działalności biblioteki — udostępniania zbiorów).

Dodatkowo główna księgowa jest także rodzicem 2 małych dzieci i zdarzają się sytuacje, że świadczenie pracy w ściśle określonych godzinach jest utrudnione ze względu na wizyty u lekarza, spotkania z wychowawcami dzieci, opiekę nad dziećmi, gdy drugi z rodziców pracuje w godzinach popołudniowych, inne ważne powody związane z rodzicielstwem.
Czy, biorąc pod uwagę te okoliczności, dla stanowiska głównego księgowego biblioteki można zastosować zadaniowy systemu czasu pracy?
Jeśli tak, to w jakiej formie należy go wprowadzić?
Czy porozumienie z pracownikiem, o którym mowa w art. 140 kp, to może być aneks do umowy o pracę i informacja dodatkowa o zastosowaniu zadaniowego czasu pracy?
Czy konieczne jest wydanie zarządzenia dyrektora w zakresie dopuszczenia stosowania w bibliotece zadaniowego czasu pracy?

Zwolnienie w okresie ochrony przedemerytalnej — uwaga na nowe przepisy ochronne!

Pracownica zatrudniona jako główny księgowy w ośrodku kultury na 3/4 etatu otrzymała skierowanie do sanatorium, lecz dyrektor nie udzielił jej urlopu. Pracownica zdecydowała się mimo to wyjechać do sanatorium, korzystając ze zwolnienia lekarskiego. Dyrektor instytucji chce pozbawić ją części etatu, choć jest ona w okresie ochrony przedemerytalnej.
Czy postępowanie dyrektora jest zgodne z prawem?

Wystawianie świadectw pracy w instytucji kultury w okresie przejściowym

Pytania dotyczą obowiązku wystawiania świadectw pracy w związku z art. 22 Ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (dalej: nowelizacja kp).
Instytucja zatrudnia pracownika na czas określony, pierwsza umowa trwała od 1 listopada 2016 r. do 31 maja 2017 r., a drugą umowę zawarto 1 czerwca 2017 r. i potrwa ona do 31 maja 2018 r. Czy za pierwszą umowę należało wystawić świadectwo pracy? Czy można je wystawić dopiero po zakończeniu drugiej umowy?
Instytucja zatrudnia pracowników od lat 90. ubiegłego wieku. Każdy z nich ma po trzy umowy o pracę, przy czym ostatnia z nich jest umową na czas nieokreślony. Instytucja nie wystawiała świadectw pracy, a zatrudnienie pracowników trwa nadal. Czy za umowy o pracę na czas określony powinna w 2017 r. wystawić świadectwa pracy? Czy wystarczy wystawić tylko jedno świadectwo pracy w przypadku rozwiązania umowy?

Obowiązkowe odpoczynki przy równoważnym systemie czasu pracy

Jak przy równoważnym czasie pracy zaplanować dobowe odpoczynki, aby wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych?

Oświadczenie pracownika o korzystaniu z dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem

Coraz częściej zdarza się, że pracownik instytucji kultury jest po rozwodzie lub żyje w związku bez ślubu. W takim przypadku problemem jest czasem kwestia udzielania 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.
Czy w takim przypadku instytucja kultury jako pracodawca ma obowiązek uzyskać deklarację od obojga rodziców wskazującą, który z nich skorzysta z tego przywileju?

Czy za okres urlopu wychowawczego przysługuje urlop wypoczynkowy?

Pracownica od początku tego roku do końca lutego była na urlopie wypoczynkowym po urlopie rodzicielskim. Złożyła wniosek o udzielenie 2 dni opieki nad dzieckiem zdrowym w dniach 1 i 2 marca, a od 3 marca — wniosek o urlop wychowawczy do 30 marca 2018 r.
Jak prawidłowo wyliczyć ewentualny urlop wypoczynkowy za urlop wychowawczy?

Czas pracy kierowników merytorycznych

Czy kierownik biblioteki może ustalić w harmonogramie czasu pracy 10 godzin w jednym dniu, a drugim 6 godzin pracy?
Jak w ewidencji zaznaczać godziny: tak jak wynika z grafiku: 10 i 6, czy tylko prowadzić ewidencję na urlopy i zwolnienia?

Nowe zasady wypełniania świadectwa pracy

  • Od początku tego roku obowiązują nowe zasady wypełniania świadectw pracy: m.in. nie podaje się już w nich rodzaju zakończonych umowy o pracę
  • W wyznaczonym miejscu i w określony sposób informuje się o uprawnieniach rodzicielskich, z których skorzystał odchodzący z pracy pracownik
  • Trzeba zwrócić uwagę na nowe zasady dotyczące prostowania i uzupełniania świadectw pracy

Urlop na żądanie w bibliotece

Zarządzeniem dyrektora dzień Narodowego Czytania (3 września 2016 r.) był dniem pracy dla bibliotekarzy (praca była wykonywana przez około 4 godziny w parku miejskim).
Pracownicy otrzymali w zamian inny dzień wolny w uzgodnionym terminie. Jedna z pracownic odmówiła przyjścia na organizowaną imprezę. Dyrektor wyegzekwował od niej dzień urlopu na żądanie.
Czy postąpił prawidłowo? Jeśli nie, to co w tym przypadku mógł zrobić?

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2017 r.

  • Od 1 stycznia 2017 r. instytucja wydaje pracownikowi świadectwo pracy wtedy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim w najbliższym czasie kolejnego stosunku pracy, trzeba jednak zwrócić uwagę na przepisy przejściowe
  • Regulamin wynagradzania i regulamin pracy jest obowiązkowy tylko w instytucjach zatrudniających co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy
  • Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mają dyrektorzy takich instytucji, w których zatrudnionych jest na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty

Niewypracowanie wymiaru czasu pracy to problem pracodawcy

Bibliotekarka pracuje od poniedziałku do piątku od godziny 07:00 do 15:00, a w sobotę od godziny 08:00 do 13:00. Za pracę w sobotę odbiera 8 godzin wolnego.
Czy dyrektor biblioteki może zmusić bibliotekarkę, aby te brakujące 3 godziny odpracowała w tygodniu, pracując w takim dniu 11 godzin?