kadra zarządzająca

Nagroda roczna dla głównego księgowego

W ubiegłym roku instytucja wypłaciła nagrodę roczną głównej księgowej, którą zatrudniono 19 października. To był błąd, ponieważ nagroda taka należy się głównemu księgowemu po przepracowaniu całego roku.
Czy można zatem wypłaconą kwotę nazwać premią uznaniową?
Czy bardziej rozsądne będzie zwrócenie przez księgową nienależnie wypłaconych pieniędzy?

Umowa-zlecenie dla głównego księgowego

W projekcie dofinansowywanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewidziane są środki na obsługę finansową zadania, którą w instytucji kultury wykonuje główny księgowy – jedyna osoba odpowiedzialna w niej za sprawy związane z administracją i finansami. Rozliczanie projektu to czynności bardzo zbliżone do zakresu obowiązków na stanowisku głównego księgowego, ale wymaga dodatkowego czasu pracy. W jego zakresie obowiązków nie ma zaś mowy o rozliczaniu środków pozyskanych spoza budżetu organizatora i dochodów własnych. Głównemu księgowemu poza wynagrodzeniem miesięcznym nie można przyznać żadnych dodatków specjalnych ani nagród (zabrania tego Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, dalej: ustawa kominowa). MKiDN z kolei zastrzega sobie możliwość dofinansowania kosztów z wyłączeniem płac pracowników etatowych.
Czy główny księgowy (w związku z obsługą projektu – bądź częścią prac, których nie ma w zakresie obowiązków) może zawrzeć umowę-zlecenie z pracodawcą?
Czy istnieje jakaś inna możliwość, aby wypłacić głównemu księgowemu wynagrodzenie za udział w projekcie?

Praca w sobotę, niedzielę i święto dla dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego

  • Osoby zarządzające zakładem pracy w instytucji kultury to dyrektor, jego zastępca oraz główny księgowy. Przepisy kp wprowadzają dla nich odmienne zasady rozliczania czasu pracy
  • Jeżeli dyrektor lub główny księgowy przyjdą do pracy w niedzielę, która jest dla nich dniem wolnym od pracy, to trzeba udzielić im w zamian innego dnia wolnego
  • W orzecznictwie sądowym uznaje się, że w niektórych przypadkach za pracę w niedzielę osobom zarządzającym przysługuje jednak dodatek jak za godziny nadliczbowe

Jak sobie radzić z nowym szefem, który zdecydowanie różni się od poprzedniego?

  • Może się zdarzyć, że pracownicy instytucji kultury zostaną zaskoczeni osobą nowego przełożonego
  • Obydwie strony potrzebują czasu, aby się poznać i przyzwyczaić do siebie
  • Im szybciej nowy przełożony się wdroży, tym szybciej wszystko ma szansę wrócić do normy

Kto jest osobą zarządzającą instytucją kultury?

  • Instytucją kultury zarządza i reprezentuje ją na zewnątrz dyrektor
  • Ani zastępca dyrektora, ani główny księgowy nie są osobami zarządzającymi instytucją kultury w rozumieniu ustawy o działalności kulturalnej
  • Natomiast w rozumieniu prawa pracy dyrektor, jego zastępca i główny księgowy są pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy

Nagroda jubileuszowa dla głównego księgowego za 40 lat pracy — 200% czy 300% wynagrodzenia miesięcznego?

Regulamin wynagradzania obowiązujący w instytucji nie zawiera zapisów dotyczących nabywania uprawnień, przyznawania i wypłaty nagród jubileuszowych przysługujących pracownikom instytucji. Otrzymują oni nagrodę jubileuszową w wysokości określonej w art. 31b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).
Czy zatem w tej sytuacji głównemu księgowemu instytucji kultury za 40 lat pracy należy się nagroda jubileuszowa w wysokości:

  • 200% wynagrodzenia miesięcznego — na podstawie § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (dalej: rozporządzenie w sprawie świadczeń dodatkowych) czy też
  • 300% wynagrodzenia miesięcznego — na podstawie art. 31b ust. 3 pkt 5 ustawy o działalności kulturalnej?

Jak rozpoznać i radzić sobie z toksycznym pracownikiem

  • Nawet jedna zatruwająca atmosferę w pracy osoba może zepsuć wysiłki całego zespołu
  • Ważne, aby „truciciela” wyłapać jeszcze na etapie rekrutacji
  • Ale jeśli już pracuje w instytucji, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić

Zasady wynagradzania osób zarządzających instytucją kultury nie mogą być ujęte w regulaminie wynagradzania

Pytania dotyczą dodatkowych składników wynagrodzenia pracowników instytucji kultury, w tym kadry zarządzającej.

  • W regulaminie wynagradzania instytucji kultury istnieje zapis o wypłacie nagrody z okazji Dnia Działacza Kultury 3% oraz nagrody rocznej 8,5%, a także premii za wykonanie dodatkowych zadań — do 20% wynagrodzenia zasadniczego. Czy taki zapis jest prawidłowy? Czy pracownicy instytucji kultury mogą otrzymać premie, skoro w art. 31 ust. 5 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) jest mowa tylko o nagrodzie za szczególne osiągnięcia? Czy dyrektor i główny księgowy mogą otrzymać nagrodę z okazji Dnia Działacza Kultury? Jaką podstawę (w zarządzeniu dotyczącym zasad wynagradzania kadry zarządzającej) przyjąć do wyliczenia nagrody rocznej dla dyrektora i głównego księgowego — maksymalnie 300% wynagrodzenia ogółem czy tylko zasadniczego?
  • Czy główny księgowy w bibliotece, w której obowiązuje regulamin premiowania pracowników, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego i funkcyjnego może otrzymać: premię regulaminową, premię uznaniową i dodatek specjalny?

Dodatek specjalny nie dla zastępcy dyrektora

Animator kultury w bibliotece złożył wniosek o 6-miesięczny urlop bezpłatny. Jego obowiązki zostaną podzielone między dyrektora a jego zastępcę. Aby gratyfikować zwiększenie obowiązków zastępcy, dyrektor chce przyznać mu dodatek specjalny, o którym mowa w art. 31 ust. 4 Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Regulamin wynagradzania obowiązujący w bibliotece nie przewiduje takiego dodatku.

  • Czy dyrektor postąpi zgodnie z przepisami?

Obliczanie nagrody jubileuszowej w instytucji kultury

Jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej, jeśli pracownik otrzymuje także 20% dodatku stażowego?