środki trwałe

Zakup instrumentu używanego po remoncie

Instytucja kultury kupiła ze środków własnych instrument używany po kapitalnym remoncie.
Jak należy zaksięgować taki zakup?
Jaką klasyfikację zastosować i jak amortyzować taki środek trwały?

Dotacja celowa

W 2016 r. instytucja otrzymała 20 000 zł dotacji celowej na rozbudowę budynku użyczonego przez organizatora na podstawie umowy. Wpływ dotacji zaksięgowano na koncie 740 „Dotacje”. Po zakończeniu inwestycji w grudniu 2016 r. instytucja na podstawie dokumentu Przyjęcie towaru (PT) przekazała zwiększenie środka trwałego gminie i dokonano następujących księgowań:

  • Wn 800 „Fundusz instytucji kultury”,
  • Ma 011 „Środki trwałe”.

To był błąd. Wykryto go już po zamknięciu ksiąg rachunkowych za 2016 r., ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.
Jak naprawić błąd?
Czy w związku z tym należy skorygować bilans i informację dodatkową, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie roczne do GUS F-02/dk o finansach instytucji kultury za rok 2016?

Zakup gier planszowych dla instytucji kultury

Jak ewidencjonować zakup gier planszowych dla instytucji?
Czy traktować je jako wyposażenie, czy też jak zwykły zakup i księgować wówczas jako zużycie materiałów?

Księgowanie przekazanych przed 2012 r. środków trwałych

Gmina przekazała instytucji kultury na podstawie PT następujące środki trwałe:
1) w 2002 r. scenę widowiskową, co zaksięgowano następująco:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 803 „Fundusz instytucji kultury”; równolegle dotychczasowe umorzenie:
  • Wn 803 „Fundusz instytucji kultury”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

2) w 2008 r.:
a) budynek na podstawie umowy użyczenia, co ujęto w księgach:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 803 „Fundusz instytucji kultury”; równolegle dotychczasowe umorzenie:
  • Wn 803 „Fundusz instytucji kultury”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

b) centralkę telefoniczną, całkowicie umorzoną, co zaksięgowano:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”;

c) zestaw mebli całkowicie umorzonych, co ujęto w księgach:

  • Wn 010 „Środki trwałe”,
  • Ma 070 „Umorzenie środków trwałych”.

Czy te księgowania były prawidłowe i jak ewentualnie należy je skorygować, jeżeli ujęcie środków trwałych na kontach było niepoprawne?
Czy należy dokonać księgowań (a jeśli tak, to jakich) w stosunku do tych środków trwałych w kontekście art. 22 Ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (dalej: ustawa deregulacyjna)? Wynika z niego, że najpóźniej na 31 grudnia 2015 r. należało przenieść na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów wartości netto podlegających amortyzacji aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, których wartość zwiększyła przed dniem 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury.

Inwentaryzacja obcych środków trwałych

Organizator przekazał instytucji kultury środki trwałe w nieodpłatne użytkowanie. Są one zaksięgowane na kontach bilansowych instytucji kultury, która również je amortyzuje. Z kolei organizator ewidencjonuje te środki trwałe na kontach pozabilansowych.
Jak inwentaryzować środki trwałe będące własnością organizatora: co roku, traktując je jako składniki aktywów będące własnością innych jednostek powierzonych do używania (na podstawie art. 26 ust. 2 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości), czy też raz na 4 lata, pamiętając, iż są one na kontach bilansowych jednostki (na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości)?

Wartość początkowa kserokopiarki

Z dotacji celowej od organizatora w wysokości 11 070 zł instytucja kultury kupiła kserokopiarkę za 5600 zł z podajnikiem (1330 zł), szafką (330 zł) i kompletem 4 tonerów (każdy po 248 zł). Każda z pozycji jest ujęta na fakturze oddzielnie.
Jak określić wartości początkową środka trwałego — czy tonery zwiększą jego wartość początkową?
Jak prawidłowo zaksięgować tę fakturę i rozliczyć dotację?

Zakup niskocennych środków trwałych z dotacji podmiotowej

W polityce rachunkowości instytucji kultury znajduje się zapis, iż składniki majątku o wartości do 1500 zł ujęte są ewidencją ilościową jako niskowartościowe składniki majątku (księga inwentarzowa) i na koncie pozabilansowym składniki od 1500 zł do 3500 zł zaliczane są do wyposażenia (środki trwałe amortyzowane jednorazowe w miesiącu przyjęcia do użytkowania) i odpisywane w koszty na konto zespołu 4 — amortyzacja jednorazowa, natomiast środki trwałe o wartości powyżej 3500 zł amortyzowane są liniowo.
Skoro wydatki majątkowe są to wydatki, które zwiększają (tworzą) majątek jednostki, to czy wyposażenie amortyzowane jednorazowo i wydatki z tym związane są wydatkami majątkowymi (przy czym amortyzacji jednorazowej nie księguje się na koncie zużycia materiałów, tylko na koncie amortyzacji jednorazowej) i czy ich zakup należy pokryć z dochodów własnych lub z dotacji celowej albo czy wydatki te klasyfikuje się jako bieżące i mogą być one finansowane z dotacji podmiotowej?
Co można zaliczyć do wydatków majątkowych, które trzeba uwzględnić w planie finansowym i jego wykonaniu na podstawie art. 236 ust. 4 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych)?

Przeniesiona na międzyokresowe rozliczenia przychodów niezamortyzowana część wartości początkowej a przychód podatkowy

Od 30 listopada 2015 r. obowiązuje Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (dalej: ustawa deregulacyjna). Zmieniła ona m.in. niektóre przepisy Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej). Zgodnie z art. 22 ustawy deregulacyjnej konieczna jest korekta funduszu instytucji kultury. Zobowiązuje on do przeniesienia na rozliczenia międzyokresowe przychodów, o których mowa w art. 41 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości), niezamortyzowanej części wartości początkowej podlegających amortyzacji aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, których wartość zwiększyła przed 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury. Rozliczenie wartości przeniesionych na rozliczenia międzyokresowe przychodów następować będzie zgodnie z art. 41 ustawy o rachunkowości. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają następnie stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Czy zwiększone z tego tytułu pozostałe przychody operacyjne są przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym?

Zakup serwera tylko z dotacji celowej albo ze środków własnych

Instytucja kultury z dotacji na działalność bieżącą kupiła serwer o wartości powyżej 3500 zł. Nie zaplanowano tego zakupu w planie rocznym.
Czy ten środek trwały należy zaksięgować na koncie 011 „Środki trwałe”/131 „Rachunek bankowy” i potem amortyzować na kontach 460 „Pozostałe koszty rodzajowe”/071 „Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”?

Sprzedaż składnika majątku otrzymanego od organizatora

Instytucja kultury planuje sprzedać przenośną scenę z zadaszeniem otrzymaną wcześniej od organizatora. Instytucja nie dysponuje żadną umową, na podstawie której posiada i używa scenę, tylko dokumentem PT zawierającym m.in. informacje o symbolu klasyfikacji rodzajowej 290/29 (czyli obiekty inżynierii lądowej i wodnej), stawce amortyzacji 2,5%. Natomiast w programie księgowym instytucji scena widnieje jako KŚT grupa 8, podgrupa 80 — Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane, i stawka amortyzacji 20%.
Czy można sprzedać scenę, która nie jest własnością instytucji kultury? Czy w takim przypadku potrzebna jest zgoda organizatora, czy też scenę sprzedać może wyłącznie organizator?
Które wielkości są prawidłowe: te wynikające z dokumentu PT czy z ewidencji: klasyfikacja sceny grupa 2 czy 8 KŚT i stawka amortyzacji (2,5% czy 20%)?

Inwestycja w obcym środku trwałym — wartość początkowa i ewidencja księgowa

Biblioteka publiczna planuje w 2017 r. wydatki na adaptację części wynajmowanego lokalu do swoich potrzeb. Nakłady te zaliczać będzie do inwestycji w obcym środku trwałym. To zadanie inwestycyjne biblioteka sfinansuje z dotacji celowej, przekazanej przez organizatora w 2017 r.
Jeszcze w 2016 r. dyrektor biblioteki zlecił firmie wykonanie projektu adaptacji lokalu, aby ustalić, o jaką kwotę na dotację celową wystąpić do organizatora w 2017 r.
Jak zaksięgować fakturę wystawioną w 2016 r. za projekt adaptacji nieużytkowanego jeszcze lokalu?
Z jakich środków biblioteka może zapłacić za tę fakturę — czy mogą to być środki z dotacji podmiotowej czy przychody własne?

Korekta zapisów związanych z funduszem instytucji kultury

Najpóźniej na 31 grudnia 2015 r. należało przenieść na konto rozliczeń międzyokresowych przychodów wartości netto podlegających amortyzacji aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, których wartość się zwiększyła przed dniem 1 stycznia 2012 r. fundusz instytucji kultury (art. 22 Ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, dalej: ustawa deregulacyjna). Fundusz Centrum Kultury nie został podzielony, a wartość środków trwałych otrzymanych od organizatora jest w pełni umorzona. Dodatkowo środki trwałe zakupione w grudniu 2012 r. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) nie zostały przeksięgowane na rozliczenia międzyokresowe przychodów.
Jak podzielić fundusz instytucji kultury i naprawić powstałe błędy?