Jak informuje Narodowy Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), w sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 12:00 w muzeach i w galeriach w całej Polsce już po raz czwarty odbędzie się akcja społeczna Dzień Wolnej Sztuki.
Pomysł ten polega na tym, że raz w roku, w ostatnią sobotę kwietnia instytucje kultury w całym kraju zapraszają swoich gości do wolnego i refleksyjnego oglądania sztuki. Dzień Wolnej Sztuki ma uświadomić gościom muzeów, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia czy głębszego zainteresowania sztuką, mogą oni świadomie ją odbierać i czerpać z niej przyjemność.
Jak podkreślają organizatorzy akacji na stronie Dzień Wolnej Sztuki, wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Dlatego akcja ma udowodnić, że do muzeum można wejść i zobaczyć tylko kilka wybranych dzieł bez kompleksów, biegania, zmęczenia i przymusu obejrzenia wszystkiego.
Zasady akcji są bardzo proste — muzeum musi jedynie wybrać pięć dzieł ze swoich wystaw i znaleźć pięć osób, które będą pomagały zwiedzającym przez godzinę wolno oglądać sztukę. Rolą tej osoby jest zadawanie pytań uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywowanie ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem jest pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Akcja ma charakter non profit.
W 2011 r. w akcji pilotażowej wzięło udział 1 muzeum, w 2012 r. — 8, a w 2013 r. aż 34 muzea i galerie z całej Polski.
Wśród instytucji kultury, które zadeklarowały udział w tegorocznej akcji, są muzea sztuki, historyczne, etnograficzne, archeologiczne. Muzea chętne do udziału w Dniu Wolnej Sztuki mogą się zgłosić na stronie Dzień Wolnej Sztuki.
Partnerami akcji są NIMOZ oraz portal Muzealnictwo.com.