W szkole podstawowej dzieci po raz pierwszy spotykają się z lekturami szkolnymi. Jak twierdzi Minister Edukacji Narodowej, to od tego, czy są one ciekawe, wciągające i inspirujące, zależy, czy uczeń, będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki.

Jak podkreśla resort edukacji, to, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ich ciekawości, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat.
W efekcie ani nastolatki, ani dorośli nie czytają. Stąd pomysł na to, aby Polacy zaproponowali książki, które staną się lekturami najmłodszych uczniów. A ponieważ w ankiecie swoje zdanie może wyrazić każdy, to warto, aby w tej sprawie wypowiedzieli się bibliotekarze, którzy przecież na co dzień wypożyczają dzieciom i młodzieży różne publikacje.

W formularzu, który można odnaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę na stronie www.men.gov.pl tytułu ankiety Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom, trzeba wskazać tytuły i autorów od 1 do 5 książek, które zachęciłyby najmłodsze dzieci do czytania, oraz podać adres e-mail, który posłuży do skontaktowania się z uczestnikami, spośród których zostaną wylosowane nagrody.

Ankietę można wypełniać do 31 stycznia 2015 r. do godziny 23:59.

Spośród osób, które wypełnią ankiety, zostanie rozlosowanych 10 czytników książek razem z wgranymi na nie książkami w formie elektronicznej.