Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
Od 1 lutego br. w ramach programu Kultura Dostępna, który powołała do życia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, muzea narodowe oraz inne instytucje kultury oferują wejściówki za symboliczną złotówkę.
Na zwiedzanie wystaw stałych za złotówkę w ramach programu Muzea Narodowe za złotówkę zaprasza Muzeum Narodowe: w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Gdańsku i Poznaniu. Na ułatwienia mogą liczyć dzieci oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia.
W gronie placówek, które także przyłączyły się do akcji, znalazły się m.in.:
Oferta tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych, muzeów i wybranych teatrów jest systematycznie rozszerzana. Do prowadzonych od kilku lat działań należą już bowiem:
Inicjatywa MKiDN Kultura Dostępna to rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu wykluczenia różnych grup społecznych z dostępu do dóbr kultury, ze względów na ich problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek czy miejsce zamieszkania.
Jak podkreślają twórcy, na potrzeby programu dostępność definiuje się w dwojaki sposób.
Dostępność bezpośrednia to uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych (spektakl teatralny, koncert muzyczny, spektakl operowy, wystawy stałe i czasowe itp.), stymulowana systemem ulg i zachęt z jednej strony, z drugiej — wychodzeniem instytucji poza swoje mury i działalnością w terenie. Dostępność wirtualna natomiast wykorzystuje nowe technologie, dzięki którym treści kultury są upowszechniane za pomocą tematycznych platform cyfrowych.
Kolejne elementy programu Kultura Dostępna będą wprowadzane systematycznie. MKiDN ma w planach m.in. darmowe wejścia do wybranych muzeów sztuki współczesnej, dodatkowe lekcje muzealne (o których niżej), transmisje spektakli teatralnych czy tańsze bilety do kina i na koncerty. Informacje o zniżkach oraz bezpłatnych wejściówkach będą dostępne na stronie internetowej www.kulturadostepna.pl, której start planuje się na drugą połowę roku.