Odbywające się pod hasłem „Wirtualna kultura — rewolucyjne zmiany w prawie autorskim” tegoroczne wydarzenie ma być poświęcone problematyce rozpowszechniania zbiorów instytucji kultury w Internecie, w kontekście planowanej nowelizacji prawa autorskiego.
Konieczność dopasowania przepisów ustawy do prawa UE spowodowała stworzenie ministerialnego projektu reformy prawa autorskiego, która jest niezwykle istotna dla każdej instytucji kultury.
Eksperci opowiedzą nie tylko o tym, w jaki sposób można dziś legalnie rozpowszechniać zbiory w Internecie, ale również w jaki sposób będzie można legalnie rozpowszechniać tzw. „dzieła osierocone”, digitalizować i rozpowszechniać „białe kruki”, czyli dzieła niedostępne w obrocie, jak poszukiwać uprawnionych na terenie UE (i kto za to będzie płacić) oraz w jaki sposób przewidziano odpłatności za wypożyczenia dzieł z bibliotek.
Praktycy, pracujący dla i z instytucjami kultury, podpowiedzą również, kto ma prawa do utworów pracowniczych oraz przedstawią problematykę związaną z udostępnianiem wizerunków na stronach internetowych (w tym wizerunków pracowników instytucji kultury).
Kongres Instytucji Kultury jest inicjatywą firmy MJ Training oraz Fundacji Wirtualna Kultura. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie http://kongresinstytucjikultury.pl.
Partnerem medialnym kongresu jest Poradnik Instytucji Kultury.