Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało mobilną aplikację umożliwiającą identyfikację utraconych w Polsce podczas II wojny światowej dzieł sztuki.
Dzięki niej rozpoznanie dzieła (lub nawet jego części) możliwe będzie w ciągu zaledwie kilku sekund — za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu.
Jest to autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, realizowany we współpracy z resortem kultury. Sfinansowała go Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym.
Jak zapowiada MKiDN, to pierwsze tego typu rozwiązanie, które całkowicie zrewolucjonizuje identyfikację dzieł sztuki pochodzących z grabieży wojennych.
Aplikacja umożliwi automatyczną identyfikację obiektu jedynie na podstawie fotografii wykonanej za pomocą telefonu komórkowego.
MKiDN od 1992 r. gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej z terenów Polski oraz podejmuje działania zmierzające do ich odzyskania. Prowadzi jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury, który zawiera blisko 63 000 pozycji i jest dostępny online na stronie internetowej Dzieła Utracone.
Wśród dzieł zaginionych są obrazy polskich i zagranicznych twórców, m.in. dzieła Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Dürera, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego. W ostatnim czasie, w wyniku działań restytucyjnych do Polski powróciło kilkadziesiąt utraconych podczas II wojny światowej dzieł sztuki.