Tak zdecydowała Para Prezydencka, która z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, wybrała osiem nowel. Będą one lekturą tegorocznej 8. edycji akcji Narodowego Czytania.

Oto 8 lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  • Dobra pani Elizy Orzeszkowej,
  • Dym Marii Konopnickiej,
  • Katarynka Bolesława Prusa,
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza,
  • Orka Władysława Stanisława Reymonta,
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego,
  • Sachem Henryka Sienkiewicza,
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania, to klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Z kolei Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style — od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne — „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjował ją Prezydent Bronisław Komorowski wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała — w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości — wyjątkowy charakter. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w dzień akcji, ale również do czytania przez cały rok Antologii Niepodległości — specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Co ciekawe, powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach — w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.