Do 31 lipca br. można zgłaszać filmy do programu 37. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Tegoroczną edycję wydarzenia zaplanowano na dni od 8 do 17 października br.

Organizatorem Warszawskiego Festiwalu Filmowego (WFF) jest Warszawska Fundacja Filmowa. Jak wynika z regulaminu konkursu, jego celem jest prezentowanie polskiej i międzynarodowej widowni najlepszych filmów z całego świata, zachęcanie do lepszej komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia między ludźmi żyjącymi w różnych krajach i pochodzących z różnych kręgów kulturowych. WFF jest akredytowany przez FIAPF jako międzynarodowy festiwal konkursowy. WFF prezentuje filmy nakręcone z myślą o wyświetlaniu w kinach.

Organizatorzy czekają na nowe, przedpremierowe pełnometrażowe fabuły, pełnometrażowe dokumenty oraz filmy krótkometrażowe do 40 minut. Można je zgłaszać przez stronę internetową lub przez platformy FilmFreewayFestHome.

W sekcjach konkursowych pierwszeństwo mają premiery światowe, międzynarodowe i europejskie. Zasady premierowości nie dotyczą filmów zgłaszanych do sekcji Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe oraz Polska Klasyka. Do selekcji można zgłaszać filmy na etapie postprodukcji (z roboczym dźwiękiem, przed korekcją barwną, a nawet na etapie wstępnego montażu), które zostaną ukończone przed 37. WFF.

W WFF mogą wziąć udział wyłącznie filmy:

  • których pierwszy publiczny pokaz odbył się najwcześniej 1 stycznia 2021 r. — w sekcjach konkursowych,
  • które nie były wcześniej dystrybuowane ani prezentowane na publicznych pokazach w Polsce,
  • które nie były wcześniej wyświetlane w telewizji dostępnej na terenie Polski, w tym w kanałach obcojęzycznych,
  • które nie były wcześniej dostępne w Internecie, w tym na powszechnie dostępnych platformach zagranicznych,
  • polskie, które nie miały publicznych pokazów na terenie Polski, z wyjątkiem Festiwalu Filmowego w Gdyni,
  • prezentowane przed WFF na innych imprezach filmowych w kraju i za granicą — zgłaszane do sekcji Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.

Szczegółowe zasady dotyczące zgłaszania filmów na festiwal znajdują się w regulaminie.