Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
Aż do końca roku trwa nabór zgłoszeń w konkursie fotograficznym Baczyński bez filtra. Inicjatywa, której organizatorem jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii, powstała z okazji 100. rocznicy urodzin poety. Mecenasem projektu jest Fundacja PGE.
Nadrzędnym celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o twórczości jednego z najwybitniejszych poetów Pokolenia Kolumbów, wzrost zainteresowania sztuką i literaturą piękną oraz rozwój talentów artystycznych uczestników.
Inicjatywa skierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie zinterpretować twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Do jednego wiersza można wykonać jedną fotografię. Jak wynika z regulaminu dostępnego na stronie Baczyński bez filtra, zdjęcia mogą przedstawiać portret lub martwą naturę, mogą też mieć formę reporterską. Prace powinny być zatytułowane i zapisane w formacie JPEG.
Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe:
Organizator przewidział również przyznanie dwóch wyróżnień w każdej kategorii — bon na książki w wysokości 100 zł.
Aby wziąć udział w inicjatywie, należy prace wraz z podpisaną zgodą na udział w konkursie [plik PDF] przesłać na adres baczynski@wielkiehistorie.pl. W treści maila zgłoszeniowego należy podać dane osobowe, kategorię, tytuł zdjęcia oraz tytuł wiersza, do którego zdjęcie jest ilustracją. Zgłoszenie powinno składać się z jednego zdjęcia. Każdy uczestnik ma prawo zgłosić maksymalnie trzy prace.
Ogłoszenie wyników nastąpi 22 stycznia 2022 r. na profilu na Facebooku oraz na stronie Wielkie Historie.
W trakcie trwania konkursu przewidziano także szereg wydarzeń towarzyszących — spotkania z literaturoznawcami i nauczycielami, czytanie poezji Baczyńskiego przez artystów, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii.
W ramach konkursu, na Instagramie ruszył również profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować zdjęcia oznaczone tagiem #baczyńskibezfiltra.