Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023
Do 3 kwietnia br. wszystkie europejskie muzea, które nie działają w celu osiągnięcia zysku i które zostały otwarte lub znacznie odnowione od stycznia 2019 r., mogą się ubiegać o Europejską Nagrodę Muzealną Roku. Tę prestiżową nagrodę przyznaje od 1977 r. Europejskie Forum Muzeów (EMF).
Celem inicjatywy jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i inspirowanie do wprowadzania innowacji w muzeach.
Przedmiotem zgłoszenia mogą być wystawy czasowe lub „półstałe”. Muzea czy wystawy muszą być otwarte lub ukończone przed wizytą sędziowską (lato — wczesna jesień) i powinny być dostępne co najmniej do końca czerwca następnego roku. Surowy proces oceniania obejmujący wizyty w nawet 60 muzeach kończy się doroczną konferencją i ceremonią wręczenia nagród z udziałem 250–300 czołowych muzealników, na której kandydaci prezentują swoje muzea, ogłaszani są zwycięzcy oraz omawia się innowacyjne pomysły na działalność muzealną. Aplikacje muzeów, które brały udział w konkursie w ciągu czterech lat od poprzedniego wniosku, tj. w latach 2020–2023, nie zostaną uwzględnione.
W Polsce rolę punktu kontaktowego pełni Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Informacji na temat zasad udziału w konkursie udziela Andrzej Zugaj (e-mail: azugaj@nimoz.pl).
Szczegółowe informacje o naborze zamieszczone są na stronie Europejskiego Forum Muzeów.
W 2016 r. nagrodę EMYA otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy. W kolejnych latach nominowane do nagrody EMYA były — w roku: