Do 14 stycznia 2025 r. można zgłaszać chęć udziału w programie rządowym „Miejsca pamięci narodowej za granicą”. Organizatorem inicjatywy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, instytucją zarządzająca natomiast Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci.
Nadrzędnym celem programu jest dążenie do zapewnienia godnego miejsca spoczynku oraz opieka nad grobami wojennymi znajdującymi się poza granicami kraju.
Inicjatywa skierowana jest do państwowych i samorządowych instytucji kultury, publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, a także fundacji ustanowionych przez Skarb Państwa, kościołów i związków wyznaniowych oraz ich osób prawnych.
Program „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą” dotyczy:
- polskich cmentarzy i grobów wojennych za granicą rozumianych jako miejsca pochówku poległych, pomordowanych oraz zmarłych w następstwie działań wojennych żołnierzy polskich formacji wojskowych oraz obywateli RP — cywilnych ofiar wojen, represji oraz zbrodni reżimów totalitarnych i innych zbrodni wojennych o znamionach ludobójstwa i czystek etnicznych;
- innych miejsc pamięci narodowej za granicą rozumianych jako miejsca bitew o wolność i niepodległość Polski, represji i zbrodni oraz miejsc związanych z polskim czynem zbrojnym;
- położonych za granicą grobów funkcjonariuszy państwa polskiego, poległych na służbie w obronie granic państwa w latach 1918-1939.
Zadania dofinansowywane w ramach programu powinny realizować takie cele jak:
- ochrona obiektów utrwalających tożsamość narodową i pamięć historyczną, czego efektem powinna być poprawa lub zachowanie stanu technicznego miejsc pamięci narodowej lub nadanie odpowiedniej rangi miejscu m.in. poprzez imienne upamiętnienie pochowanych;
- zachowanie pamięci i upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci narodowej za granicą — czego efektem powinno być pogłębienie wiedzy lub świadomości społecznej.
Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania to 10 000 zł, maksymalna natomiast 800 000 zł.
Termin rozpoczęcia zadania rocznego trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r., natomiast zadania 2-letniego od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.
Aby wziąć udział w inicjatywie, należy złożyć wnioski w Systemie Obsługi Programów MKiDN.