Katarzyna Garncarska

aplikant radcowski

Praca zarobkowa podczas urlopu wychowawczego

  • Warunkiem korzystania z możliwości podjęcia pracy zarobkowej u dotychczasowego lub innego pracodawcy podczas urlopu wychowawczego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem
  • Jeśli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, powinien wezwać pracownika do stawienia się do pracy
  • Za niestawienie się do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę terminie, pracownika można zwolnić dyscyplinarnie

Umowa na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników biblioteki — czy na pewno w trybie zamówień publicznych?

Biblioteka chce podpisać umowę na ubezpieczenie grupowe na życie pracowników, ich współmałżonków, partnerów i pełnoletnich dzieci. Instytucja wynajęła brokera ubezpieczeniowego do sprawdzenia polisy — po analizie okazało się, że polisa jest korzystna dla biblioteki. Składka na ubezpieczenie finansowana zostanie w 100% z wynagrodzenia netto pracownika; nie jest więc dofinansowana ze środków publicznych. Suma wszystkich składek rocznych (liczba ubezpieczonych × kwota składki za miesiąc × 12 miesięcy) przekracza równowartość 30 tysięcy euro.
Czy w takim przypadku dyrektor biblioteki powinien ogłosić przetarg nieograniczony?

Świadczenia z ZFŚS tylko według kryterium socjalnego

Samorządowa instytucja kultury tworzy co roku odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) wg stanu zatrudnienia na 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełen etat. Dodatkowo zwiększa wysokość odpisu podstawowego na opiekę socjalną nad emerytami i rencistami. Według obowiązującego w instytucji regulaminu ZFŚS co roku sporządza się plan rzeczowo-finansowy wykorzystania środków z ZFŚS, który zatwierdza dyrektor. W tym roku w planie nie we wszystkich rodzajach działalności socjalnej uwzględniono emerytów i rencistów. Podział przeprowadzono w ramach posiadanych środków na osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń w ramach działalności socjalnej ma charakter uznaniowy.
Czy instytucja narusza definicję osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, o której mowa w art. 2 pkt 5 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS)?
Czy dyrektor może odmówić przyznania świadczenia, o które zwraca się emeryt, ze względu na zatwierdzony plan finansowo-rzeczowy, jeśli nie zapewniono w nim kwoty na takie świadczenie?

Przeciętne wynagrodzenie jako podstawa do wyliczenia nagrody rocznej

Za 2015 r. dyrektorowi i głównemu księgowemu instytucji kultury przyznano nagrodę roczną w wysokości odpowiedniego procenta przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego za rok poprzedzający wypłatę nagrody.
Dodatkowo główny księgowy w 2013 r. otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy i w 2014 r. za 25 lat pracy, w związku z udokumentowaniem po 16 miesiącach od przyznania nagrody niższego stopnia, prawa do nagrody wyższego stopnia.
Jak ustalić przeciętne wynagrodzenie osób zarządzających instytucją kultury dla obliczenia nagrody rocznej?