Sławomir Liżewski

prawnik, specjalista w zakresie prawa podatkowego i prawa instytucji kultury

Współpraca instytucji kultury z kołem gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich (KGW) oraz zespoły ludowe działające przy KGW w gminie objęte są opieką domu kultury. Jednym z celów statutowych domu kultury jest współpraca z KGW poprzez wspieranie ich działalności w zakresie kultywowania tradycji ludowych poprzez imprezy kulturalne, konkursy i przeglądy folklorystyczne. Dom kultury zapewnia przewozy członków KGW na przeglądy i konkursy, pomoc merytoryczną i — w miarę możliwości — pomoc finansową przy organizowaniu spotkań i imprez o charakterze folklorystycznym, a także instruktora muzycznego. Obecnie KGW to odrębne podmioty, które posiadają osobowość prawną i podlegają wpisaniu do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Czy w związku z tym współpraca KGW z domem kultury może odbywać się na tych samych zasadach co dotąd, tzn. czy dom kultury może finansować KGW jak do tej pory?

Opłaty za przetrzymywanie książek — jak je traktować

Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) w art. 14 ust. 2 pkt 4 umożliwia pobieranie od czytelników opłat za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych. Opłaty te potocznie określa się jako upomnienia czytelnicze.
Czy taka opłata ma charakter cywilnoprawny czy publicznoprawny? Czy od tych opłat należy naliczać odsetki?
W jaki sposób doręczać upomnienia?
Czy jest możliwość umorzenia takich należności od czytelnika?

Przekazywanie prezentów pracownikom i zleceniobiorcom

Instytucja kultury przekazuje pracownikom i współpracownikom (m.in. zleceniobiorcom) różnego rodzaju prezenty rzeczowe z okazji ważnych dla nich momentów życiowych, głównie z okazji ślubu (vouchery na pobyt w hotelu, kwiaty itp.), a także z okazji urodzenia dziecka (foteliki samochodowe, wózki spacerowe, zabawki itp.), czyli adekwatne do okoliczności.
Czy wartość tych prezentów jest dla obdarowanych przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Wiata gospodarcza w muzeum a podatek od nieruchomości

Muzeum rejestrowane zleciło firmie postawienie drewnianej wiaty gospodarczej o wymiarach 6 na 5 metrów z jednospadowym dachem, pokrytym dachówką betonową, o konstrukcji słupowej mocowanej do gruntu na betonowych kotwach, z podłogą polbrukowaną pod całością zabudowy. Wiata służy do przechowywania sprzętu ogrodniczego oraz ławek wykorzystywanych w muzeum. Jest to otwarta wiata z niezabudowanymi ścianami.
Czy należy naliczyć i zapłacić podatek od nieruchomości?
Jak prawidłowo określić KŚT i roczną stawkę amortyzacyjną?

Spotkania z autorami a koszty autorskie

Biblioteka organizuje spotkania autorskie z aktorami, dziennikarzami, autorami książek. Przedmiotem tych spotkań są programy, występy, monodramy według autorskiego scenariusza bądź promocja książek. Wynagrodzenie dla występującego biblioteka wypłaca z reguły na podstawie rachunku do umowy o dzieło.
Jakie koszty uzyskania przychodu należy zastosować w takiej sytuacji?

Połączenie ośrodka kultury z biblioteką i stowarzyszeniem

Od 1 stycznia 2020 r. ma funkcjonować nowa instytucja kultury, tj. gminny ośrodek kultury połączony z istniejącą biblioteką. Organizator chce też połączyć instytucję ze stowarzyszeniem prowadzącym statutową działalność w zakresie sportu.
Co trzeba zrobić w 2019 r. i w jakich terminach, aby przeprowadzić takie połączenie?
Jakie dokumenty musi wprowadzić nowa jednostka: statut, regulamin organizacyjny, instrukcję kancelaryjną, politykę rachunkowości, żeby prawidłowo funkcjonować?

Przeniesienie praw autorskich do albumu wykorzystywanego przez inny podmiot

Instytucja kultury zamierza kupić prawa autorskie do albumu opracowanego przez autora i wydanego przez stowarzyszenie w ramach projektu unijnego. Autor nie otrzymał wynagrodzenia za opracowanie i nie przeniósł praw autorskich na stowarzyszenie. Stowarzyszenie przekazuje publikację odbiorcom nieodpłatnie. Współpracująca ze stowarzyszeniem instytucja kultury chciałaby podpisać z autorem umowę o dzieło i kupić prawa autorskie do albumu. Byłaby to również forma wynagrodzenia za bardzo duży wkład pracy autora związany z zebraniem materiału i opracowaniem publikacji. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją instytucja kultury chciałaby w ramach środków własnych wznowić wydanie albumu.
Czy zawarcie z autorem umowy o dzieło o przeniesie praw autorskich (z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu) jest prawidłowe?
Jeśli tak, to jakie zapisy powinna zawierać taka umowa?

Zapłata zaległych składek ZUS za zleceniobiorców jako przychód podatkowy

W wyniku kontroli ZUS instytucja kultury zamieniła umowy o dzieło na umowy-zlecenia. W związku z tym powstały zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy, które wynoszą:

  • ubezpieczenia społeczne za 2014 r., łącznie 10 000 zł, w tym 6000 zł część płatnika i 4000 zł część ubezpieczonego;
  • ubezpieczenie zdrowotne: 600 zł za 2013 r. i 14 000 zł za 2014 r.;
  • Fundusz Pracy (FP): 1300 zł za 2014 r.;
  • świadczenia wypłacone bezpodstawnie: 180 zł.

Zaległości wobec ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP za 2014 r. zapłacono 30 marca 2018 r. Odsetki w wysokości 8000 zł zapłacono 11 maja 2018 r. i tego też dnia zwrócono kwotę 180 zł oraz zapłacono od niej odsetki w wysokości 14 zł.

Składki zdrowotne za 2013 r.: 600 zł z odsetkami (254 zł) zapłacono 18 maja 2018 r.

Decyzją dyrektora z września 2018 r. instytucja nie będzie dochodzić zwrotu opłaconych za zleceniobiorców składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Dla zleceniobiorców przygotowano informacje PIT-8C, które instytucja przekaże im po zakończeniu 2018 r.
Czy w związku z tym należało obliczyć podatek dochodowy od osób prawnych w następujący sposób: 14 000 zł + 4000 zł =18 000 zł × 19% = 3420 zł, z terminem płatności do 20 kwietnia 2018 r.; 600 zł + 180 zł + 14 zł + 254 zł + 8000 zł = 9048 zł × 19% =1719 zł z terminem płatności do 20 czerwca 2018 r.? Podatku dochodowego nie zapłacono, ponieważ zamiarem instytucji było rozliczenie podatku w zeznaniu rocznym za 2018 r.
Czy takie postępowanie oraz przedstawione wyliczenia są prawidłowe?

Platforma internetowa a wartości niematerialne i prawne

W styczniu 2019 r. instytucja kultury otrzymała bezpłatnie od stowarzyszenia platformę internetową. Powstała ona w wyniku realizacji zadania publicznego z budżetu obywatelskiego. Koszt zadania wyniósł około 50 000 zł.
Czy instytucja kultury powinna zapłacić od tej czynności podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?
Czy otrzymana platforma stanowi wartości niematerialne i prawne, a jeśli nie, to w jaki sposób ta operacja powinna zostać ujęta w księgach?

Rejestr godzin do umowy-zlecenia

Instytucja kultury planuje zawrzeć umowę-zlecenie na prowadzenie wykładów. Wykłady będą prowadzone np. jednego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30, drugiego dnia w godzinach od 10:00 do 11:30. Wynagrodzenie ma być wypłacone na koniec miesiąca za dany miesiąc.
Czy przy wyszczególnieniu terminów i godzin w umowie-zleceniu jest konieczny rejestr godzin do takiej umowy?

Umowa o wykonanie koncertu

Jakie treści powinna zawierać umowa o dzieło na wykonanie utworu słowno-muzycznego — koncertu zespołu rockowego?
Czy takie umowy należy podpisać z każdym z członków zespołu, czy można podpisać jedną umowę tylko z jedną osobą, którą pozostali członkowie zespołu pisemnie upoważnili do podpisania w ich imieniu umowy i odebrania za nich wynagrodzenia?
Czy umowa powinna zawierać oświadczenie, że członkowie zespołu nie przekroczyli limitu uprawniającego do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu tej działalności i że nie przekroczyli pierwszego progu podatkowego?

Możliwość zastosowania niższej stawki CIT w 2017 r.

Centrum kultury uzyskuje m.in. przychody ze sprzedaży alkoholu w prowadzonej przez nią kawiarni. Z tego tytułu instytucja płaci co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy. W 2016 r. powiększono bazę lokalową, dodając centrum kultury nadprogramowy budynek.
Czy w 2017 r. centrum miało prawo zastosować stawkę podatku dochodowego w wysokości 15% i czy taką stawkę należy uwzględniać nadal, aż do momentu, gdy wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro?