Sławomir Liżewski

prawnik, specjalista w zakresie prawa podatkowego i prawa instytucji kultury

Strata bilansowa a zeznanie CIT-8

W 2015 r. instytucja uznała budynek jako mienie nabyte i przeksięgowała na przychody przyszłych okresów. Obecnie okazało się, że budynek jednak stanowi mienie wydzielone i z powrotem jego niezamortyzowana część została przeksięgowana na kapitał podstawowy. Po dokonaniu wszystkich rozliczeń powstała strata za lata ubiegłe (2015–2017), którą zaksięgowano na rozliczenie wyniku finansowego.
Czy powstałą stratę za lata ubiegłe należy ująć w załączniku CIT-8/O?
Jeśli tak, to w której pozycji części B.2 i w jakiej wysokości, i czy każdy rok wykazać oddzielnie?

Stawka amortyzacji dla systemu wystawienniczego

Jaka jest stawka amortyzacyjna dla zewnętrznego systemu wystawienniczego o wartości powyżej 10 000 zł?

Podatek dochodowy od kary umownej

W 2018 r. muzeum zapłaciło wykonawcy koncertu karę umowną w wysokości 2000 zł za niewywiązanie się z postanowień umowy (koncert nie odbył się z powodu trudnych warunków atmosferycznych). Wykonawca wystawił notę księgową, którą muzeum pokryło z własnych środków finansowych.
Jakie są zobowiązania muzeum wobec urzędu skarbowego z tytułu zapłacenia tej kary umownej?

Umowa o dzieło z niemieckim rezydentem podatkowym

Instytucja kultury ma zamiar zawrzeć umowę o dzieło z Polakiem, którego miejscem stałego pobytu są Niemcy. Autor przedłożył instytucji certyfikat rezydencji podatkowej na terenie Niemiec.
Czy instytucja powinna naliczyć podatek i odprowadzić zaliczkę?
Jakie dokumenty instytucja powinna złożyć do właściwego urzędu skarbowego?

Likwidacja biblioteki wchodzącej w skład GOK

Biblioteka, która wchodzi w skład GOK, złożyła do wójta pismo w sprawie jej likwidacji.
Czy w takim przypadku trzeba wystąpić do wojewódzkiej biblioteki publicznej o opinię w sprawie planowanej likwidacji?
Czy po uzyskaniu pozytywnej informacji decyzję podejmuje rada gminy czy wójt?

Współpraca instytucji kultury z kołem gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich (KGW) oraz zespoły ludowe działające przy KGW w gminie objęte są opieką domu kultury. Jednym z celów statutowych domu kultury jest współpraca z KGW poprzez wspieranie ich działalności w zakresie kultywowania tradycji ludowych poprzez imprezy kulturalne, konkursy i przeglądy folklorystyczne. Dom kultury zapewnia przewozy członków KGW na przeglądy i konkursy, pomoc merytoryczną i — w miarę możliwości — pomoc finansową przy organizowaniu spotkań i imprez o charakterze folklorystycznym, a także instruktora muzycznego. Obecnie KGW to odrębne podmioty, które posiadają osobowość prawną i podlegają wpisaniu do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Czy w związku z tym współpraca KGW z domem kultury może odbywać się na tych samych zasadach co dotąd, tzn. czy dom kultury może finansować KGW jak do tej pory?

Opłaty za przetrzymywanie książek — jak je traktować

Ustawa z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) w art. 14 ust. 2 pkt 4 umożliwia pobieranie od czytelników opłat za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych. Opłaty te potocznie określa się jako upomnienia czytelnicze.
Czy taka opłata ma charakter cywilnoprawny czy publicznoprawny? Czy od tych opłat należy naliczać odsetki?
W jaki sposób doręczać upomnienia?
Czy jest możliwość umorzenia takich należności od czytelnika?

Przekazywanie prezentów pracownikom i zleceniobiorcom

Instytucja kultury przekazuje pracownikom i współpracownikom (m.in. zleceniobiorcom) różnego rodzaju prezenty rzeczowe z okazji ważnych dla nich momentów życiowych, głównie z okazji ślubu (vouchery na pobyt w hotelu, kwiaty itp.), a także z okazji urodzenia dziecka (foteliki samochodowe, wózki spacerowe, zabawki itp.), czyli adekwatne do okoliczności.
Czy wartość tych prezentów jest dla obdarowanych przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Wiata gospodarcza w muzeum a podatek od nieruchomości

Muzeum rejestrowane zleciło firmie postawienie drewnianej wiaty gospodarczej o wymiarach 6 na 5 metrów z jednospadowym dachem, pokrytym dachówką betonową, o konstrukcji słupowej mocowanej do gruntu na betonowych kotwach, z podłogą polbrukowaną pod całością zabudowy. Wiata służy do przechowywania sprzętu ogrodniczego oraz ławek wykorzystywanych w muzeum. Jest to otwarta wiata z niezabudowanymi ścianami.
Czy należy naliczyć i zapłacić podatek od nieruchomości?
Jak prawidłowo określić KŚT i roczną stawkę amortyzacyjną?

Spotkania z autorami a koszty autorskie

Biblioteka organizuje spotkania autorskie z aktorami, dziennikarzami, autorami książek. Przedmiotem tych spotkań są programy, występy, monodramy według autorskiego scenariusza bądź promocja książek. Wynagrodzenie dla występującego biblioteka wypłaca z reguły na podstawie rachunku do umowy o dzieło.
Jakie koszty uzyskania przychodu należy zastosować w takiej sytuacji?

Połączenie ośrodka kultury z biblioteką i stowarzyszeniem

Od 1 stycznia 2020 r. ma funkcjonować nowa instytucja kultury, tj. gminny ośrodek kultury połączony z istniejącą biblioteką. Organizator chce też połączyć instytucję ze stowarzyszeniem prowadzącym statutową działalność w zakresie sportu.
Co trzeba zrobić w 2019 r. i w jakich terminach, aby przeprowadzić takie połączenie?
Jakie dokumenty musi wprowadzić nowa jednostka: statut, regulamin organizacyjny, instrukcję kancelaryjną, politykę rachunkowości, żeby prawidłowo funkcjonować?

Przeniesienie praw autorskich do albumu wykorzystywanego przez inny podmiot

Instytucja kultury zamierza kupić prawa autorskie do albumu opracowanego przez autora i wydanego przez stowarzyszenie w ramach projektu unijnego. Autor nie otrzymał wynagrodzenia za opracowanie i nie przeniósł praw autorskich na stowarzyszenie. Stowarzyszenie przekazuje publikację odbiorcom nieodpłatnie. Współpracująca ze stowarzyszeniem instytucja kultury chciałaby podpisać z autorem umowę o dzieło i kupić prawa autorskie do albumu. Byłaby to również forma wynagrodzenia za bardzo duży wkład pracy autora związany z zebraniem materiału i opracowaniem publikacji. Ze względu na duże zainteresowanie publikacją instytucja kultury chciałaby w ramach środków własnych wznowić wydanie albumu.
Czy zawarcie z autorem umowy o dzieło o przeniesie praw autorskich (z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu) jest prawidłowe?
Jeśli tak, to jakie zapisy powinna zawierać taka umowa?