Podatki

W dziale Podatki znajdą Państwo porady dotyczące rozliczenia VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, rozliczania podatków od wynagrodzeń pracowników i współpracowników oraz zagadnienia związane z podatkiem od spadków i darowizn oraz podatkiem od nieruchomości.

Liczba artykułów w dziale: 447

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej a sprzedaż obca

Samorządowa instytucja kultury sprzedaje pamiątki należące do innego podmiotu. Instytucji kultury nie została powierzona kasa fiskalna, a wynagrodzenie instytucji stanowi marża, która jest rozliczana na podstawie faktury. Obecnie instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej z uwagi na nieprzekroczenie limitu 20 000 zł, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Czy taką sprzedaż należy traktować jako sprzedaż własną instytucji, a obroty z niej wliczyć do limitu 20 000 zł, który pozwala na zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?

ZFŚS i świadczenie urlopowe w podatkach — w pytaniach i odpowiedziach

  • Świadczenie urlopowe nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych
  • To pracownik powinien pilnować kwot limitów uprawniających do zwolnienia od podatku
  • Świadczenia urlopowego nie finansuje się ze środków zgromadzonych na rachunku ZFŚS

Zmiana nazwy jednostki a zmiana NIP

Czy w związku ze zmianą nazwy instytucji oraz zmianą statutu należy zmienić także NIP?

Podatek od nieruchomości od muzealiów posiadanych przez muzeum nierejestrowe

Muzeum nierejestrowe gromadzi obiekty wystawowe na swoim terenie. Są to chałupy, stodoły i budynki inwentarskie z XIX w. Tworzą zabudowę odzwierciedlającą wieś regionalną z tego okresu.
Czy pozyskane przez muzeum muzealia nieruchome podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, czy też są przedmiotowo zwolnione od tego podatku?
Czy wymienione muzealia nieruchome są budynkami, budowlami czy innymi obiektami?

Podatek od wypłaconego pracownikowi odszkodowania wraz z odsetkami w zeznaniu CIT-8

W 2018 r. instytucja kultury z własnych środków wypłaciła byłemu pracownikowi odszkodowanie wraz z odsetkami. Opłacono podatek dochodowy od osób prawnych do urzędu skarbowego w wysokości 19%. Instytucja jest małym podatnikiem i powinna wpłacić podatek w wysokości 15%. W zeznaniu CIT-8 wykazuje się dochód zwolniony przedmiotowo z art. 17 ust. 1 Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), w związku z czym nie powstał podatek do zapłaty, natomiast w odrębnym zobowiązaniu podatkowym, tj. w części J. zeznania CIT-8, wykazano wydatkowany dochód oraz należny podatek liczony w stawce 15%.
W którym miejscu należy wykazać wpłacone zaliczki? Z czego wynikałaby nadpłata?
Czy należy zwrócić się odrębnym pismem do urzędu o zwrot tej nadpłaty?

Nowe kasy rejestrujące (kasy online) — zmiany ważne dla instytucji kultury

  • Instytucje kultury nie muszą się spieszyć z wymianą dotychczasowych kas fiskalnych
  • Tak długo, jak kasa rejestrująca zachowuje swoją ważność, nie jest konieczna jej wymiana
  • Obecne kasy mogą spełniać jeszcze swoją funkcję przez pewien czas, jednak już teraz warto pomyśleć o wyborze nowego urządzenia

Zwrot wydatków na realizację projektu w CIT-8

Samorządowa instytucja kultury przeznacza pozyskane środki na działalność statutową. W ramach zrealizowanego projektu i jego rozliczenia instytucja otrzymała zwrot środków wydanych na ten projekt — nie było zakupu środków trwałych, była to organizacja strefy relaksu (w ramach euroregionu).
Czy otrzymaną kwotę wykazuje się w CIT 8/O w części B.1. i przenosi do części E.1. poz. 40 zeznania CIT-8?
Czy wydatki finansowane w ramach tego projektu stanowią koszty uzyskania przychodu?

Automat do sprzedaży kawy a kasa fiskalna

Samorządowa instytucja kultury, która jest czynnym podatnikiem VAT, kupiła automat do sprzedaży kawy. Użytkownicy kupują w nim napoje bezpośrednio za monety. Instytucja ewidencjonuje sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy fiskalnej.
Czy sprzedaż za pośrednictwem automatu również podlega ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej?

Umowa o zarządzanie instytucją kultury — jak ją rozliczyć podatkowo

Instytucja kultury zawarła umowę o zarządzanie na podstawie art. 15a Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej).
Czy jest to rodzaj kontraktu menedżerskiego?
Jak potraktować taką umowę pod kątem obowiązków płatnika podatku dochodowego i składek ZUS?

Wykład psychologa w domu kultury a VAT

Dom kultury sprzedaje bilety na wykład psychologa na temat „Trudni ludzie w naszym życiu”.
Czy zastosowanie stawki VAT 23% jest prawidłowe?

Podatek od wydatków na cele nieobjęte zwolnieniem

Instytucja kultury zapłaciła zwrot kosztów postępowania sądowego i karę grzywny, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, łącznie 500 zł. Naliczono i zapłacono podatek w wysokości 19%.
Gdzie w CIT-8 należy wykazać podstawę opodatkowania i podatek?

Strata bilansowa a zeznanie CIT-8

W 2015 r. instytucja uznała budynek jako mienie nabyte i przeksięgowała na przychody przyszłych okresów. Obecnie okazało się, że budynek jednak stanowi mienie wydzielone i z powrotem jego niezamortyzowana część została przeksięgowana na kapitał podstawowy. Po dokonaniu wszystkich rozliczeń powstała strata za lata ubiegłe (2015–2017), którą zaksięgowano na rozliczenie wyniku finansowego.
Czy powstałą stratę za lata ubiegłe należy ująć w załączniku CIT-8/O?
Jeśli tak, to w której pozycji części B.2 i w jakiej wysokości, i czy każdy rok wykazać oddzielnie?