Prawo pracy

W dziale Prawo pracy znajdą Państwo porady dotyczące wynagrodzeń pracowników, czasu pracy, prawa do świadczeń i urlopów, obowiązków instytucji kultury jako pracodawcy.

Liczba artykułów w dziale: 476

Odbiór dnia wolnego za święto

Pytanie dotyczy odbioru dnia wolnego za święto przez pracowników zatrudnionych w instytucji kultury na część etatu (np. ½, ¾) lub pracowników pełnoetatowych, którzy pracują przez mniej niż 5 dni w tygodniu i po więcej niż 8 godzin dziennie (równoważny system czasu pracy) lub mniej niż 8 godzin dziennie, np. 4 godziny.
Chodzi o sytuację, w której pracownik nie ma wyznaczonego w grafiku dnia pracy w dzień świąteczny, np. w Poniedziałek Wielkanocny. Ten dzień świąteczny jest dniem wolnym dla niego wynikającym z grafiku i jeśli dodatkowo wyznaczy się temu pracownikowi dzień wolny za święto, to wówczas ulegnie obniżeniu wymiar czasu pracy należny do przepracowania przez pracownika, np. pracownik pracuje przez 4 dni po 10 godziny i czwartek jest dla niego dniem wolnym od pracy. Jeśli pracodawca odda pracownikowi dzień wolny za święto, to oprócz tego, że ten dzień jest wolny dla pracownika, to wówczas pracownik ten nie wypracuje swojego wymiaru czasu pracy (160 godzin zamiast 168 w kwietniu). W instytucji obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy.
Czy zatem pracownikom zawsze będzie się należał odbiór dnia wolnego za święto, nawet jeśli nie wynika to z ich harmonogramu czasu pracy?

Pracownicy muzeum nie są pracownikami samorządowymi

Organizatorem muzeum jest powiat. Niejednokrotnie w korespondencji z organizatorem muzeum jest nazywane powiatową jednostką organizacyjną.
Czy jest to poprawne określenie?
Jeżeli tak, to czy pracownicy muzeum pełniący funkcje administracyjne, takie jak np. specjalista ds. kadr, główny księgowy, księgowa, specjalista ds. prawno-administracyjnych, są pracownikami samorządowymi na podstawie art. 2 pkt 2 Ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych)? Co prawda z art. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że nie stosuje się jej do pracowników zatrudnionych w jednostkach, których status prawny określają odrębne przepisy, ale są to pracownicy, którzy nie należą do zawodowej grupy muzealników oraz nie wykonują pracy bezpośrednio związanej z merytorycznym zakresem działalności danej instytucji.

Odwołanie ze stanowiska na prośbę dyrektora

Od 23 stycznia do 7 marca 2019 r. dyrektor instytucji przebywał na zwolnieniu lekarskim. 25 stycznia 2019 r. wręczył organizatorowi wypowiedzenie umowy o pracę z prośbą o odstąpienie od 30-dniowego okresu wypowiedzenia.
Od kiedy rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia? Do kiedy dyrektor pełni swoją funkcję?
Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy: art. 30 § 1 pkt 2 (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem) czy też pkt 3 (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia) Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Nagroda roczna dla pracownika zatrudnionego przez miesiąc

Pytanie dotyczy nagrody rocznej dla księgowej zatrudnionej w instytucji kultury od marca 2018 r. na stanowisku księgowego, a od kwietnia 2018 r. — głównego księgowego. Wiadomo, że za pracę na stanowisku głównego księgowego pracownik nie otrzyma nagrody rocznej, ponieważ musi to być cały rok pracy na tym stanowisku.
Czy za pracę na stanowisku księgowego w marcu pracownikowi należy się nagroda roczna?

Dodatek stażowy w instytucji mimo zatrudnienia w innym zakładzie pracy

Pracownica biblioteki jest zatrudniona od grudnia 2017 r. na 1/4 etatu jako główna księgowa oraz ¼ etatu jako kadrowa. Do 31 grudnia 2018 r. jej głównym miejscem pracy był inny zakład pracy, w którym miała wypłacany dodatek stażowy, dlatego w bibliotece nie naliczano tego dodatku. Od stycznia 2019 r. pracownica w głównym miejscu zatrudnienia zmieniła umowę o pracę na umowę cywilnoprawną.
Czy w związku z tym w bibliotece powinna mieć naliczany dodatek stażowy?
Czy dodatek stażowy powinna od stycznia bieżącego roku otrzymywać zarówno jako główna księgowa, jak i kadrowa?

Umowa o pracę z cudzoziemcem — w jakim języku

Instytucja kultury chce zatrudnić kilku obywateli Ukrainy do uporządkowania zabytkowego ogrodu. Obcokrajowcy mieszkają w Polsce już od kilku lat i mają zezwolenie na pracę.
Czy umowa o pracę może być spisana tylko w języku polskim, czy potrzebne będzie tłumaczenie na język ukraiński?

Zmiana zakresu obowiązków a wypowiedzenie zmieniające

Nowy dyrektor instytucji kultury planuje zmiany w zakresach obowiązków pracowników. Nowe zakresy czynności mają szerzej i precyzyjniej określać obowiązki. Niektóre czynności wykonywane przez pracowników nie są ujęte w dotychczasowo obowiązujących zakresach. Stanowiska pozostaną bez zmian.
Czy zmiana zakresu obowiązków wymaga wypowiedzenia warunków pracy w trybie art. 42 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Nagroda jubileuszowa, do której pracownik nabył prawo przed zatrudnieniem w instytucji kultury

Pracownica została zatrudniona w ośrodku kultury 1 września 2018 r. Dokumenty potwierdzające staż pracy dostarczyła ona dopiero 24 października 2018 r. Wynikało z nich, iż jej staż pracy na ten dzień wynosi 20 lat, 9 miesięcy i 16 dni.
Czy w związku z tym, iż 20 lat minęło, gdy pracownica nie była jeszcze zatrudniona, przysługuje jej prawo do nagrody jubileuszowej?

Okres wypowiedzenia a staż pracy

Z regulaminu wynagradzania ośrodka kultury wynika, że pracownikom w nim zatrudnionym po przepracowaniu tam nieprzerwanie co najmniej 30 lat przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica udająca się na emeryturę była zatrudniona od 13 lutego 1989 r. do 31 maja 1999 r. — wtedy otrzymała wypowiedzenie ze skróconym okresem wypowiedzenia do 1 miesiąca (zamiast 3 miesięcy), następnie została zatrudniona od 1 sierpnia 1999 r. i pracuje do chwili obecnej.
Czy okres skróconego wypowiedzenia należy zaliczyć do stażu uprawniającego do wyższej odprawy emerytalnej?

Główny księgowy jako członek komisji socjalnej

Czy główny księgowy może być członkiem komisji socjalnej?

Dodatek za pracę w porze nocnej dla dyrektora instytucji

Czy dyrektorowi instytucji kultury przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej?

Rekompensata za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?