Prawo pracy

W dziale Prawo pracy znajdą Państwo porady dotyczące wynagrodzeń pracowników, czasu pracy, prawa do świadczeń i urlopów, obowiązków instytucji kultury jako pracodawcy.

Liczba artykułów w dziale: 483

Umowa o pracę z cudzoziemcem — w jakim języku

Instytucja kultury chce zatrudnić kilku obywateli Ukrainy do uporządkowania zabytkowego ogrodu. Obcokrajowcy mieszkają w Polsce już od kilku lat i mają zezwolenie na pracę.
Czy umowa o pracę może być spisana tylko w języku polskim, czy potrzebne będzie tłumaczenie na język ukraiński?

Zmiana zakresu obowiązków a wypowiedzenie zmieniające

Nowy dyrektor instytucji kultury planuje zmiany w zakresach obowiązków pracowników. Nowe zakresy czynności mają szerzej i precyzyjniej określać obowiązki. Niektóre czynności wykonywane przez pracowników nie są ujęte w dotychczasowo obowiązujących zakresach. Stanowiska pozostaną bez zmian.
Czy zmiana zakresu obowiązków wymaga wypowiedzenia warunków pracy w trybie art. 42 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp)?

Nagroda jubileuszowa, do której pracownik nabył prawo przed zatrudnieniem w instytucji kultury

Pracownica została zatrudniona w ośrodku kultury 1 września 2018 r. Dokumenty potwierdzające staż pracy dostarczyła ona dopiero 24 października 2018 r. Wynikało z nich, iż jej staż pracy na ten dzień wynosi 20 lat, 9 miesięcy i 16 dni.
Czy w związku z tym, iż 20 lat minęło, gdy pracownica nie była jeszcze zatrudniona, przysługuje jej prawo do nagrody jubileuszowej?

Okres wypowiedzenia a staż pracy

Z regulaminu wynagradzania ośrodka kultury wynika, że pracownikom w nim zatrudnionym po przepracowaniu tam nieprzerwanie co najmniej 30 lat przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica udająca się na emeryturę była zatrudniona od 13 lutego 1989 r. do 31 maja 1999 r. — wtedy otrzymała wypowiedzenie ze skróconym okresem wypowiedzenia do 1 miesiąca (zamiast 3 miesięcy), następnie została zatrudniona od 1 sierpnia 1999 r. i pracuje do chwili obecnej.
Czy okres skróconego wypowiedzenia należy zaliczyć do stażu uprawniającego do wyższej odprawy emerytalnej?

Główny księgowy jako członek komisji socjalnej

Czy główny księgowy może być członkiem komisji socjalnej?

Dodatek za pracę w porze nocnej dla dyrektora instytucji

Czy dyrektorowi instytucji kultury przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej?

Rekompensata za pracę w sobotę i niedzielę

Pytanie dotyczy odbierania czasu wolnego za przepracowane soboty i niedziele w 5-dniowym tygodniu pracy w instytucji kultury.
Jak rozliczyć godziny przepracowane w soboty, a jak godziny przepracowane w niedziele i święta?
Ile wolnego należy się za każdą przepracowaną godzinę, gdy oddaje je dyrektor, a ile, gdy o wolne zwraca się pracownik?

Świadectwo pracy dla dyrektora

31 stycznia br. skończył się okres, na który organizator powołał obecnego dyrektora instytucji. Ponieważ organizator nie wyłonił nowego dyrektora w ogłoszonym konkursie, wydał więc zarządzenie, że obecny dyrektor od 1 lutego będzie pełnił obowiązki dyrektora do czasu ogłoszenia wyników konkursu.
Czy w związku z tym należy wystawić dyrektorowi świadectwo pracy?

Praca w święto 11 listopada

Pracownicy GOK 11 listopada pracowali przy organizacji uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Był to dla nich dzień pracy.
Czy z tego tytułu przysługuje dzień wolny od pracy, skoro następny dzień, 12 listopada, był dla nich dniem wolnym od pracy?

Dane o wykształceniu w kwestionariuszu osobowym

Pytanie dotyczy proponowanego nowego brzmienia art. 221 § 1 pkt 5 i 6 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp). Wynika z niego, że pracodawca będzie mógł żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych i przebiegu dotychczasowego zatrudnienia tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku.
Czy te przepisy będą dotyczyły każdego stanowiska pracy?
Jak rozumieć ten projektowany przepis?

Wypłata odprawy emerytalnej uzupełniającej — uwaga na ważny wyrok Sądu Najwyższego!

Pracownik (rencista), który przeszedł na emeryturę w 2017 r., w związku z zakończeniem umowy o pracę 30 listopada 2018 r. zwrócił się do instytucji kultury z pismem o wypłacenie odprawy emerytalnej pomniejszonej o pobraną w 2003 r. odprawę rentową. Z jego świadectwa pracy z poprzedniego miejsca pracy wynika, że w 2003 r. otrzymał już odprawę rentową, na podstawie art. 921 § 1 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp).
Instytucja zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o interpretację przepisów. W odpowiedzi PIP powołał się na wyroki Sądu Najwyższego z 2 października 1990 r., sygn. akt I PR 285/90 i Sądu Okręgowego w Elblągu z 16 kwietnia 2014 r., sygn. akt IV Pa 2/14 oraz na uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I PK 1/15.
Wynika z nich, że jeśli pracownik otrzymał odprawę rentową lub emerytalną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia na podstawie przepisów kp, a następnie podjął zatrudnienie u pracodawcy, u którego obowiązują przepisy szczególne, określające wyższą wysokość odprawy emerytalnej — to pracownikowi temu, w razie rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę, przysługiwała będzie uzupełniająca odprawa emerytalna stanowiąca różnicę między odprawą wypłaconą a obecnie przysługującą.
Co powinna zrobić instytucja? Dyrektor obawia się, że z jednej strony wypłata różnicy może spowodować uruchomienie lawiny wypłat dla innych pracowników, a z drugiej strony — że pracownik poda instytucję do sądu.

Nagroda jubileuszowa, do której pracownik nabył prawo przed zatrudnieniem w instytucji kultury

Pracownica została zatrudniona w ośrodku kultury 1 września 2018 r. Dokumenty potwierdzające staż pracy dostarczyła ona dopiero 24 października 2018 r. Wynikało z nich, iż jej staż pracy na ten dzień wynosi 20 lat, 9 miesięcy i 16 dni.
Czy w związku z tym, iż 20 lat minęło, gdy pracownica nie była jeszcze zatrudniona, przysługuje jej prawo do nagrody jubileuszowej?