Państwowe instytucje kultury utworzone zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego są państwowymi instytucjami kultury działającymi w szczególności na podstawie Ustawy 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) oraz statutu nadanego zarządzeniem MKiDN. Przedmiot działalności instytucji finansowany jest m.in. ze środków przekazywanych przez ministra z budżetu państwa w postaci dotacji podmiotowych oraz celowych. Wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja była udzielona (art. 168 ust. 4 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, dalej: ustawa o finansach publicznych). Ponadto dotacje udzielone z budżetu państwa w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu państwa do dnia 31 stycznia następnego roku (art. 168 ust. 1 ustawy o finansach publicznych).
W przypadku gdy instytucja nie osiąga przychodów własnych lub osiąga je na niewystarczającym poziomie — to jest takim, który uniemożliwia sfinansowanie nimi wydatków zaliczonych do roku budżetowego, a zapłaconych po 31 grudnia danego roku — ma to wpływ na jej ujemny wynik finansowy. Plan finansowy w obszarze kosztów jest więc kasowo zrealizowany na niższym niż planowany poziomie, a dotacja podlega zwrotowi do organizatora. Zapłata za dokumenty finansowe roku budżetowego po jego upływie nie daje prawa do sfinansowania ich z dotacji. Współmierność, która wynika z Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: ustawa o rachunkowości), jest w tym przypadku zachwiana. Wszelkie działania instytucji kultury powinny wynikać z przepisów prawa.
Czy w tej sytuacji przepisy dwóch aktów prawnych — ustawy o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych — ze sobą są sprzeczne?
Pełna treść artykułu dostępna wyłącznie dla abonentów, po zalogowaniu do serwisu.
Zaloguj się w panelu w prawym górnym rogu serwisu, podając login i hasło, które otrzymałeś od Działu Obsługi Klienta.
Aby uzyskać dostęp do serwisu, wykup abonament lub prenumeratę Poradnika Instytucji Kultury.
Jeśli jesteś prenumeratorem Poradnika Instytucji Kultury, zgłoś się do Biura Obsługi Klienta po login i hasło.