Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Wzory najważniejszych dokumentów niezbędnych w instytucji kultury
[Szkolenia] Relacja: instytucja kultury — organizator — dyrektor instytucji kultury: 26.04 | Akademia Kadrowego cz. 2: Czas pracy w instytucji kultury (także w pandemii): 19.04 | Umowy-zlecenia i umowy o dzieło w instytucjach kultury. Rejestr umów o dzieło od 1 stycznia 2021 r. 22.04 | Akademia Kadrowego cz. 3: Zwalnianie pracowników: 28.04 | Zamówienia podprogowe w instytucjach kultury: 23.04
Prezydent Bronisław Komorowski uznał za pomnik historii „Żyrardów — XIX-wieczną Osadę Fabryczną”, położoną w gminie miejskiej Żyrardów, powiecie żyrardowskim, województwie mazowieckim.
W tym celu wydał rozporządzenie, które weszło w życie z dniem jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 17 stycznia 2012 r. (Dz.U. Nr 11, poz. 59).
Celem ochrony tego pomnika, co wynika z § 2 prezydenckiego rozporządzenia, jest zachowanie ze względu na wartości artystyczne i kulturowe oraz autentyzm historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego osady fabrycznej, będącej świadectwem świetności przemysłu lniarskiego na ziemiach Królestwa Polskiego, nowatorskiej myśli urbanistycznej, a także jednego z największych XIX-wiecznych ośrodków przędzalniczych w Europie.
Dzień później, bo 18 stycznia 2012 r. zaczęło obowiązywać inne rozporządzenie Prezydenta RP, w którym z kolei uznał on za pomnik historii znajdujący się w stolicy „Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya” (Dz.U. Nr 12, poz. 64).
Warszawski zespół stacji filtrów został uznany za pomnik historii, by zachować pochodzący z drugiej połowy XIX w. i początku XX w. zabytkowy zespół zabudowań i urządzeń uzdatniających wodę, utrzymanych do dziś w doskonałym stanie oraz nadal użytkowanych zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.