Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
W Dz.U. z 1 grudnia 2015 r. pod poz. 2006 opublikowano Rozporządzenie MKiDN z 9 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie BHP przy organizacji i realizacji widowisk.
Zgodnie z nowelizacją, organizator występu gościnnego i osoba reprezentująca zespół lub jego pracodawcę mają obowiązek ustalić w formie pisemnej zasady współdziałania na wypadek wystąpienia zagrożenia dla uczestników. Poprzednio przepisy nie wskazały formy tych ustaleń. Wymienione tu osoby wyznaczają też koordynatora sprawującego nadzór w zakresie BHP oraz bezpieczeństwa pożarowego — po zmianie — w sposób udokumentowany.
Ponadto, obowiązek uzyskania opinii komisji do spraw oceny warunków bezpieczeństwa widowisk dotyczy również zmian wprowadzonych do koncepcji inscenizacji, projektu scenograficznego i wykonanych środków inscenizacji po ich pozytywnym zaopiniowaniu przez komisję. Opinii komisji wymagają koncepcje inscenizacyjne i projekty scenograficzne pod kątem bezpieczeństwa.
Nowością jest także to, że dyrektor instytucji kultury ustala także zasady postępowania w przypadku zmian dokonanych w pozytywnie zaopiniowanej przez komisję koncepcji inscenizacyjnej, w projekcie scenograficznym lub w wykonanych środkach inscenizacji.
Rozporządzenie obowiązuje od 16 grudnia 2015 r.