Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
[Webinar] Praca w godzinach nadliczbowych i dyżur pracowniczy w instytucji kultury: 18.08.2022 | Premie i nagrody w instytucjach kultury: 18 sierpnia 2022
W Dz.U. z 17 września 2018 r. pod poz. 1780 opublikowano Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 10 września 2018 r. w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrznych struktur organizacyjnych operatorów usług kluczowych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo (dalej: rozporządzenie).
Z rozporządzenia wynika, że podmiot świadczący usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa w zakresie warunków organizacyjnych ma obowiązek:
Podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrzne struktury organizacyjne operatorów usług kluczowych odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo mają obowiązek dysponować prawem do wyłącznego korzystania z pomieszczeń, które wyposażone są w zabezpieczenia techniczne adekwatne do przeprowadzonego szacowania ryzyka, w tym w co najmniej takie, jak wymienione w § 2 rozporządzenia.
Podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrzne struktury organizacyjne operatorów usług kluczowych odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w zakresie spełnienia warunków technicznych dysponują:
Rozporządzenie obowiązuje od 7 września 2018 r.
Z kolei w Dz.U. z 12 października 2018 r. pod poz. 1952 opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 października 2018 r. w sprawie zakresu działania oraz trybu pracy Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
Chodzi tu o kolegium działające przy Radzie Ministrów jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach cyberbezpieczeństwa oraz działalności m.in. sektorowych zespołów cyberbezpieczeństwa i organów właściwych do spraw cyberbezpieczeństwa.
Kolegium rozpatruje sprawy na posiedzeniach, w terminach określonych w planie jego pracy, chociaż przewodniczący kolegium może zwołać jego posiedzenie w innym terminie niż określony w planie pracy. Z każdego posiedzenia sporządza się protokół oraz pełny zapis jego przebiegu. Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie rekomendacji lub opinii.
Rozporządzenie obowiązuje od 13 października 2018 r.