Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
[Szkolenie] Wszystko, co dyrektor instytucji kultury powinien wiedzieć o kontroli zarządczej: 8 lutego 2023
Zamknięcie roku w instytucji kultury — jak zgodnie z przepisami i bezstresowo sporządzić sprawozdanie finansowe za 2022 r.?: 16 lutego 2023
W Dz.U. z 28 listopada 2018 r. pod poz. 2212 opublikowano Ustawę z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich. Ustawa określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich (KGW), tryb ich zakładania oraz organizację KGW działających na terytorium Polski.
KGW, w myśl ustawy, jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.
KGW reprezentuje interesy i działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, wspiera wszechstronny rozwój terenów wiejskich, a także w szczególności:
KGW działa na podstawie statutu i podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a osobowość prawną nabywa z chwilą dokonania wpisu do rejestru.
Majątek KGW powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku koła oraz z ofiarności publicznej. Dochód z działalności KGW służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. KGW może bowiem prowadzić działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą, a także może otrzymywać dotacje celowe na realizację zadań.
Ustawa obowiązuje od 29 listopada 2018 r.
Przy czym, zgodnie z art. 35 ustawy, do 29 listopada 2019 r. KGW może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań, którą przyznaje — w drodze decyzji — Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek złożony przez KGW.
W związku z tym, w Dz.U. z 29 listopada 2018 r. pod poz. 2229 opublikowano Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 28 listopada 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości, które reguluje:
Rozporządzenie obowiązuje od 30 listopada 2018 r.