Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023
W Dz.U. z 6 lutego 2019 r. pod poz. 224 opublikowano Rozporządzenie MSWiA z 29 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.
Zmiany dotyczą Rozporządzenia MSW z 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2015 r. poz. 212 ze zm., dalej: rozporządzenie). Do § 7 rozporządzenia dodano ust. 1a, zgodnie z którym fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, której stan zdrowia nie pozwala na spełnienie wymogów określonych w § 7 ust. 1 rozporządzenia w zakresie wizerunku, a także fotografia dziecka do 5. roku życia, może przedstawiać osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
Zastąpiono też wymóg stosowania podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP, stosowaniem podpisu osobistego i podpisu zaufanego (§ 8 ust. 1 rozporządzenia).
Natomiast w razie braku tymczasowego dowodu osobistego albo ważnego dokumentu paszportowego, tożsamość osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego organ gminy będzie mógł potwierdzić także na podstawie innych dokumentów zawierających fotografię, przedłożonych przez osobę, która ubiega się o wydanie dowodu osobistego (§ 9 ust. 2 rozporządzenia).
Ponadto:
Inne zmiany są konsekwencją wprowadzenia możliwości zgłoszenia utraty lub zniszczenia dowodu osobistego za pomocą usługi elektronicznej.
Rozporządzenie określa wzory:
Rozporządzenie obowiązuje od 4 marca 2019 r.