Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023
W Dz.U. z 24 września 2019 r. pod poz. 1811 opublikowano Rozporządzenie MKiDN z 10 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rzeczoznawców Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami.
Zmiany wprowadzono w Rozporządzeniu Ministra Kultury z 10 maja 2004 r. w sprawie rzeczoznawców Ministra Kultury w zakresie opieki nad zabytkami (Dz.U. poz. 1302). Po zmianie tytuł rozporządzenia nosi nazwę „w sprawie rzeczoznawców ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w zakresie opieki nad zabytkami”.
Uprawnienia MKiDN są obecnie nadawane rzeczoznawcom także w zakresie dziedzictwa przemysłowego i zabytków techniki.
Wniosek o nadanie uprawnień rzeczoznawcy kandydat składa do MKiDN za pośrednictwem Generalnego Konserwatora Zabytków. Po zmianie, kandydat na rzeczoznawcę powinien dołączyć do wniosku:
Przed zmianą kandydat dołączał do wniosku pisemną rekomendację stowarzyszenia, uczelni lub instytucji kultury wyspecjalizowanych w opiece nad zabytkami.
Dodano przepis, zgodnie z którym przed przekazaniem wniosku kandydata na rzeczoznawcę do MKiDN Generalny Konserwator Zabytków może zwrócić się do jednego lub kilku wojewódzkich konserwatorów zabytków o wyrażenie opinii.
Nadanie uprawnień rzeczoznawcy następuje z dniem wręczenia kandydatowi aktu nadania uprawnień rzeczoznawcy. Osoba, której nadano uprawnienia rzeczoznawcy, przed objęciem funkcji składa pisemne przyrzeczenie o następującej, zmienionej, treści: „Świadomy odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki rzeczoznawcy ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w zakresie opieki nad zabytkami wykonywać będę z całą sumiennością i bezstronnością, działając dla dobra dziedzictwa kulturowego”.
MKiDN cofnie uprawnienia rzeczoznawcy w przypadku, gdy rzeczoznawca pomimo pisemnego upomnienia wydaje oceny lub opinie:
Rzeczoznawca ma prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu opracowanej w formie pisemnej oceny lub opinii, na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie tylko na podstawie umowy o dzieło.
Generalny Konserwator Zabytków:
Do postępowań w sprawie nadania lub cofnięcia uprawnień rzeczoznawcy wszczętych i niezakończonych przed 9 października 2019 r. stosuje się przepisy w nowym brzmieniu. Natomiast Generalny Konserwator Zabytków wyznaczy kandydatom na rzeczoznawców termin, nie krótszy niż 14 dni, na dostosowanie wniosków o nadanie uprawnień rzeczoznawcy do wymagań określonym w nowych przepisach.
Rozporządzenie obowiązuje od 9 października 2019 r.