Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Najnowsza publikacja redakcji Poradnika Instytucji Kultury: Rachunkowość i finanse instytucji kultury. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
[Webinar] Kontrola organizatora w instytucji kultury: 22 czerwca 2022 | Wynagrodzenie kadry zarządzającej instytucją kultury: 22 czerwca 2022 | Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 27 czerwca 2022 | Praca w godzinach nadliczbowych i dyżur pracowniczy w instytucji kultury: 27 czerwca 2022
W Dz.U. z 28 sierpnia 2020 r. pod poz. 1486 opublikowano Ustawę z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o statystyce publicznej, ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. oraz ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (dalej: nowelizacja).
Z nowelizacji wynika m.in., że do art. 35b Ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej dodano ust. 5, zgodnie z którym przekazanie służbom statystyki publicznej danych osobowych z katalogu danych przetwarzanych przez służby statystyki publicznej w celu statystycznym przez dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych nie stanowi naruszenia tajemnicy komunikowania się w sieciach telekomunikacyjnych, o której mowa w art. 159 ust. 1 Ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Tajemnica ta obejmuje natomiast m.in. dane dotyczące użytkownika, treść indywidualnych komunikatów, dane transmisyjne, dane o lokalizacji, a także dane o próbach uzyskania połączenia między zakończeniami sieci.
Do wykazu danych przetwarzanych przez służby statystyczne do celów statystycznych dołączono także adres:
Do Ustawy z 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. dodano art. 8a–8f, z których wynika m.in., że użytkownik gospodarstwa rolnego jest obowiązany przeprowadzić samospis internetowy.
Jednak, gdy nie będzie mógł dopełnić tego obowiązku, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, powinien zgłosić ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do 31 października 2020 r.
Zmiany wprowadzono też do Ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., dodając do niej art. 14a, zgodnie z którym osoba fizyczna objęta spisem powszechnym w ramach spisu powszechnego przekazuje dane metodami:
Natomiast osoba fizyczna objęta spisem powszechnym, która nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tej osoby, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do 31 maja 2021 r.
Przekazanie przez osobę fizyczną objętą spisem powszechnym danych z zastosowaniem metody wywiadu bezpośredniego lub metody wywiadu telefonicznego zwalnia ją z obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego.
Ustawa obowiązuje od 29 sierpnia 2020 r.