[Szkolenie] Jak zgodnie z najnowszymi przepisami o czasie pracy zaplanować pracę w instytucjach kultury?: 7 czerwca | [Webinar] Sprawozdania Rb-N i Rb-Z w instytucji kultury: 13 czerwca 2023
[Szkolenie] Jak zgodnie z najnowszymi przepisami o czasie pracy zaplanować pracę w instytucjach kultury?: 7 czerwca | [Webinar] Sprawozdania Rb-N i Rb-Z w instytucji kultury: 13 czerwca 2023
W Dz.U. z 3 listopada 2020 r. pod poz. 1938 opublikowano Rozporządzenie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z 30 października 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej.
Zgodnie z art. 15m1 ust. 1 Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 12 miesięcy po ich odwołaniu, minister kultury może przeznaczać środki budżetu państwa z części, której jest dysponentem, na wsparcie finansowe, w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów.
Warunkiem udzielenia wsparcia finansowego jest posiadanie przez twórcę lub artystę dorobku w zakresie działalności kulturalnej oraz znajdowanie się w trudnej sytuacji materialnej.
Udzielenie wsparcia finansowego odbywa się na podstawie wniosku złożonego do ministra kultury, albo wyznaczonej przez niego państwowej instytucji kultury. Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego można składać od chwili ogłoszenia o naborze wniosków w BIP. Nabór wniosków ma charakter ciągły i trwa do wyczerpania środków przeznaczonych na udzielenie wsparcia finansowego.
Wniosek o udzielenie wsparcia powinien zawierać:
Wniosek może też zawierać adres poczty elektronicznej, numer telefonu, a także numer rachunku bankowego albo rachunku w SKOK osoby, której wniosek dotyczy.
Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające:
Co ważne, jeżeli wniosek nie spełnia tych wymagań, minister kultury albo wyznaczona przez niego instytucja wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Minister kultury (wyznaczona instytucja) przechowują dane osobowe zawarte we wniosku oraz dokumentach, o których mowa wyżej, przez okres 5 lat, licząc od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpiło rozpatrzenie wniosku albo pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Maksymalna wysokość wsparcia finansowego nie może przekroczyć jednorazowo przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za rok poprzedni, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” zgodnie z art. 5 ust. 7 Ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obecnie wynosi ono 4134,02 zł (M.P. z 2019 r. poz. 201).
Środki przyznane w ramach wsparcia finansowego przekazuje się na wskazany rachunek bankowy albo rachunek w SKOK osoby, której przyznano wsparcie finansowe, albo w inny uzgodniony z tą osobą sposób.
Ponadto, minister kultury może powoływać komisje w celu zaopiniowania lub oceny wniosków, których zakres wymaga doświadczenia lub wiedzy eksperckiej.
Rozporządzenie obowiązuje od 4 listopada 2020 r.