W Dz.U. z 29 listopada 2024 r. pod poz. 1757 opublikowano Ustawę z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Zmiany wprowadzono przede wszystkim do Ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Chodzi tu o długo oczekiwane nowe definicje budynku i budowli, dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Obowiązujące przedtem definicje tych pojęć odwoływały się do przepisów prawa budowlanego, co zdaniem Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z Konstytucją, ponieważ w sprawie wymiaru podatków, także lokalnych jak podatek od nieruchomości, przepisy regulujące to zagadnienie powinny mieć rangę ustawowych. Odwołanie się jedynie do „przepisów prawa budowlanego” nie gwarantowało takiej rangi tych przepisów, ponieważ mogły to być także przepisy wykonawcze, czyli przepisy rozporządzeń do prawa budowlanego, czyli przepisy niższej rangi.

Dlatego w nowelizacji zdecydowano się na określenie autonomicznych definicji budynku i budowli, ale też zdefiniowano na potrzeby podatków i opłat lokalnych także pojęcia: obiekt budowlany, roboty budowlane oraz trwałe związanie z gruntem.

Ponadto nowelizacja wskazuje jednoznacznie, że za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku. Pozwoli to na stosowanie niższej stawki podatku od nieruchomości dla garaży w budynkach mieszkalnych, tzn. przewidzianej dla budynków mieszkalnych, chyba że zostaną zajęte (w całości lub w części) na prowadzenie działalności gospodarczej.

W art. 6 nowelizacji zawarto ważne przepisy przejściowe dla podatników podatku od nieruchomości będących osobami prawnymi. Wynika z nich, że w 2025 r. podatnicy ci mogą składać deklaracje na podatek od nieruchomości na rok 2025 do 31 marca 2025 r., jeżeli spełnią określone warunki. Aby więc skorzystać z tego uprawnienia podatnicy powinni:

  1. złożyć do właściwego organu podatkowego do 31 stycznia 2025 r. pisemne zawiadomienie o skorzystaniu z tego uprawnienia, zawierające:
    • a) nazwę organu podatkowego, do którego zawiadomienie jest kierowane,
    • b) nazwę podatnika składającego zawiadomienie, adres jego siedziby oraz jego identyfikator podatkowy,
    • c) oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 do 31 marca 2025 r.;
  2. bez wezwania organu podatkowego, wpłacić na rachunek właściwej gminy miesięczne raty podatku od nieruchomości:
    • a) za styczeń — do 31 stycznia 2025 r.,
    • b) za luty — do 15 lutego 2025 r.,
    • c) za marzec — do 15 marca 2025 r.

– w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.

W przypadku gdy zapłacone raty są:

  • niższe niż raty podatku od nieruchomości wynikające ze złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 za miesiące, za które zostały uiszczone, brakująca kwota podatku pozostała do zapłaty podlega, bez wezwania organu podatkowego, wpłacie na rachunek właściwej gminy do 31 marca 2025 r., przy czym kwota wpłacona w tym terminie nie stanowi zaległości podatkowej;
  • wyższe niż raty podatku od nieruchomości wynikające ze złożonej deklaracji na podatek od nieruchomości na rok 2025 za miesiące, za które zostały uiszczone, kwota powstałej różnicy nie stanowi nadpłaty podatkowej.

Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2025 r.