We wrześniu 2010 r. ponownie otwarto Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, będącej oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Co ciekawe, przez pierwszy rok zwiedziło ją 200 tysięcy widzów. Po remoncie przywrócono pierwotny, czyli dziewiętnastowieczny charakter sal (kolorystyka i kanapy). Wyposażono muzeum w najnowocześniejszą aparaturę i sprzęt, które pozwalają — jak można przeczytać na stronie internetowej muzeum — na interaktywny odbiór sztuki i ciekawą edukację (audioprzewodniki, iPody).
W Multitece, czyli sali multimedialnej, widz otoczony 9 szklanymi ekranami może odnieść wrażenie, że znalazł się w wirtualnym świecie sprzed 130 lat — w czasach, gdy powstało Muzeum w Sukiennicach. Mediateka, czyli sala wielofunkcyjna i komputerowa, jest wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie. Znajdują się tam „artomaty”, czyli specjalnie wyposażone stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory, artystów, gry i quizy. Do prowadzenia bogatego programu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych służy Atelier — sala edukacyjna.
Sukiennice na swojej stronie internetowej składają rzetelną relację z remontu: na 1000 m2 Galerii można podziwiać teraz 195 obrazów i 19 rzeźb. W czasie remontu wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca m2 podłóg, 4 kilometry instalacji elektrycznych, 3 kilometry rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory. Pokryto tynkami i farbą 5000 m2 powierzchni. Wstawiono 1800 m2 świetlików, setki m2 nowych lub odnowionych okien i drzwi. Powstała nowa konstrukcja dachu. Pojawiła się winda do transportu obrazów i szklana winda dla publiczności.