To ukłon bibliotek w stronę zapracowanych czytelników. Bibliobox to specjalna skrzynka, ustawiona przed budynkiem biblioteki. Urządzenie umożliwia zwracanie książek poza godzinami jej otwarcia, a także w weekendy i święta.

Jest to rozwiązanie szczególnie cenne dla osób, które długo pracują i często nie mają możliwości wizyty w wypożyczalni w godzinach jej otwarcia. Na Słowacji i w Czechach Biblioboksy pojawiły się kilka lat temu. Tam ten pomysł przyjął się znakomicie. W Polsce pierwsze takie urządzenie pojawiło się przed wypożyczalnią przy ul. Braci Wagrów na warszawskim Ursynowie. W tej chwili te specjalne pojemniki działają już w kilku miastach. Jak przyznają dyrektorzy bibliotek, biorąc pod uwagę dużą liczbę oddawanych w ten sposób książek, można stwierdzić, że to nowatorskie rozwiązanie się sprawdza.

Jak twierdzą producenci, Bibliobox jest przymocowywany do podłoża od wewnątrz, co uniemożliwia jego kradzież. Zamek drzwi głównych jest wyposażony w mechanizm rozporowy, co wyklucza otwarcie go przy użyciu siły, a otwór na książki wyposażony jest w system podwójnych drzwi, dzięki czemu niemożliwe jest wyjęcie zwróconych książek.