W miejskiej bibliotece publicznej w Morągu odbył się niezwykły i nietypowy wernisaż. Podczas uroczystych obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza można było podziwiać zdjęcia przedstawiające pracowników biblioteki.

Jak deklarują organizatorzy, ideą spotkania było promowanie książki w sposób nietradycyjny, jak również łamanie krążącego wśród społeczności stereotypu na temat zawodu bibliotekarza. Autor zdjęć, profesjonalny fotograf, jest mężem jednej z bibliotekarek. Inspiracją sesji była rozmowa, której jego żona była mimowolnym świadkiem. Jeden z czytelników w rozmowie telefonicznej wstydził się przyznać, że jest właśnie w bibliotece.

Pracownicy biblioteki zostali sfotografowani w niecodziennych, oryginalnych stylizacjach. Sesja odbyła się w bibliotece, bo celem akcji była przede wszystkim promocja placówki. Inspiracją dla modelek były kadry z filmów, książek, a także wnętrza pomieszczeń bibliotecznych, z których na co dzień korzystają czytelnicy.

W ten sposób powstały zdjęcia Marilyn Monroe, Sylvii Plath czy Harrego Pottera albo Indiany Jonesa. Jest też fotografia nawiązująca do słynnej sceny z filmu „American Beauty”. Bibliotekarka leży jednak nie w płatkach róż, ale na rozrzuconych książkach. Informacje o sesji, a tym samym bibliotece pojawiły się w ogólnopolskich gazetach i rozgłośniach radiowych. Wystawę można obejrzeć w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu do 15 lipca 2014 r. Zdjęcia można też oglądać na stronie internetowej biblioteki.