Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
Artyści, twórcy, ale także i instytucje kultury w publicznej debacie podnoszą coraz częściej problem kradzieży utworów poprzez ich nielegalne ściąganie czy udostępnianie.
W odpowiedzi na ten narastający problem pod koniec 2010 r. zrodził się pomysł, aby — idąc pod prąd — promować legalne źródła dóbr kultury.
Rok później powołano Fundację Legalna Kultura, która aktualnie prowadzi dwa projekty: kampanię społeczną Legalna Kultura oraz projekt Kultura Na Widoku.
Pierwszy z nich to — jak określają organizatorzy — kampania pozytywna, integrująca środowiska twórców i odbiorców kultury. Jej celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości oraz promowanie korzystania z legalnych źródeł kultury m.in. poprzez tworzenie Bazy Legalnych Źródeł — strona internetowa projektu to http://legalnakultura.
pl/pl.
Natomiast w ramach projektu Kultura Na Widoku w 30 miastach w Polsce ustawiono specjalne „regały”, z których za pomocą urządzeń mobilnych można było pobrać ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Legalnie! Za darmo albo w bardzo atrakcyjnych cenach.
Z zasobów Kultury Na Widoku można korzystać ponadto bezpośrednio przez stronę www.kulturanawidoku.pl. Kolejna plenerowa edycja projektu rozpocznie się 5 maja 2015 r.