Otwarte w 2007 r. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, zwane potocznie MoMA, jest jedną z pierwszych i najbardziej znanych instytucji poświęconych całkowicie sztuce współczesnej i nowoczesnej. Znajduje się w finansowej dzielnicy Nowego Jorku, na Manhatanie.

Jest to pierwsze muzeum zbudowane od podstaw w centrum tej dzielnicy. Dziewięciopiętrowy budynek muzeum przypomina niedbale ustawione na sobie pudła. Budynek ma 8 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną.

Muzeum cieszy się największą i najbardziej wszechstronną kolekcją malarstwa i rzeźby — począwszy od prac artystów z końca XIX w. do czasów współczesnych. Zbiory muzeum obejmują także rysunki, grafikę, ilustracje do książek, modele architektoniczne, nowoczesne wzornictwo, fotografię i film.

Choć MoMA jest jednym z najdroższych muzeów sztuki na świecie, to należy też do najczęściej odwiedzanych. Równocześnie stara się znaleźć nowych odbiorców i stworzyć możliwość dostępu do sztuki szerszej publiczności. W 2004 r. w muzeum wprowadzono program bezpłatnego wstępu do muzeum w piątkowe popołudnia, z którego skorzystało już ponad 3 mln osób.

Ponadto jednym z elementów popularyzacji własnej kolekcji jest zgoda na jej fotografowanie. W MoMA zwiedzający są wręcz zachęcani do robienia zdjęć, które można następnie umieszczać na portalach społecznościowych. Pomaga to pracownikom muzeum zorientować się, które eksponaty cieszą się największą popularnością i jakie wystawy — największym powodzeniem. Innym ciekawym pomysłem są przewodniki audio (w tym osobne dla dzieci!), które opisują poszczególne eksponaty w prosty (najpierw usłyszymy, co jest na obrazie), ale i emocjonalny, a przy tym ciekawy sposób. Liczą się tu nie tylko fakty i daty, ale wszystko, co stanowi o wyjątkowości danego dzieła, co wprowadza w atmosferę czasów, gdy powstawało. Przykładowo przy jednym z obrazów Klimta można usłyszeć: dla tamtejszego środowiska kobiece ciało to był temat tabu. Ależ oni musieli być w szoku, jak to zobaczyli!

Tym, którzy nie mogą wybrać się aż do Nowego Jorku, MoMA proponuje zapoznanie się z ekspozycją na stronie internetowej — poprzez specjalnie przygotowane filmy — lekcje. Przykładowe kursy to:

  • „Sztuka nowoczesna 1880–1945″,
  • „Od pigmentów do pikseli: kolor w sztuce nowoczesnej”,
  • „Eksperymentowanie z Collage”.

Opłaty za udział w poszczególnych kursach wynoszą od 99 do 139 $.