OSA

OSA, czyli Olsztyn Street Art — to portal, na którym na specjalnie przygotowanej mapie można wyszukać i obejrzeć dzieła street artu.

Twórcy portalu chcą nie tylko pokazać, jak wiele ciekawych grafik znajduje się w mieście, ale też ułatwić twórcom malowanie i pozyskiwanie dla tego celu przestrzeni. W związku z tym raz do roku organizowany jest konkurs Street Art Garden. Dzięki temu przedsięwzięciu każda osoba może zrealizować swój pomysł. Technika wykonania dzieła jest dowolna — może to być graffiti, mural, szablon, wlepka, instalacja czy jakakolwiek inna forma. Warunkiem jest legalizacja wykonania pracy, a więc uzyskanie niezbędnej zgody od właściciela danej przestrzeni. W tym między innymi pomaga zespół OSA.

W jednym ze zgłoszonych w tym roku do konkursu projektem była Wiocha w mieście. Na przystanku autobusowym, naprzeciwko Teatru Jaracza, wyrosła łąka. Praca została wykonana w formie plakatów przedstawiających warmińskie łąki. Na jednej ze ścian i na fragmencie daszku przystanku zainstalowane zostały także żywe liście w formie tak zwanego ogrodu wertykalnego.