Co jakiś czas, najczęściej przy okazji wypadków z udziałem polskich himalaistów, w mediach wybucha gorąca dyskusja na temat motywów oraz sensu zdobywania ośmiotysięczników. W intrygujący, otwierający sposób, w tej „dyskusji” głos zabrał Teatr Śląski w Katowicach.

Spektakl Himalaje opowiada historię jednego z najsłynniejszych polskich himalaistów — Jerzego Kukuczki. Scenariusz sztuki współtworzyli autorzy głośnej biografii „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Choć całość opiera się na faktach, nie jest to tylko historia jednego człowieka, ale uniwersalna opowieść o życiu. Spektakl Himalaje nie ocenia ani postaci, ani działań czy motywów himalaistów, zaprasza natomiast, by to widz skonfrontował to, co widzi, ze swoimi wyobrażeniami.

Co zrobisz, gdy na wysokości 8300 metrów nagle pęknie lina, która Cię utrzymywała? Przed Tobą kilka długich chwil samotnego lotu w pustkę — masz więc czas, żeby się zastanowić. Samotność to Twoja jedyna towarzyszka w tej podróży. A może zawsze była z Tobą tylko ona? Himalaje to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami — tak zachęcają to obejrzenia sztuki jej twórcy.