Od 2013 r. Teatr Polski w Bielsku-Białej ma w swoim repertuarze spektakle dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Dzięki zastosowaniu tłumaczeń na język migowy oraz audiodeskrypcji ułatwia się osobom niepełnosprawnym korzystanie z oferty teatru, prezentując — w ramach cyklu Spektakli bez barier — większość tytułów z repertuaru.

W 2018 r. Teatr Polski otrzymał dofinansowanie z programu Kultura Dostępna. Projekt „Spektakle bez barier — sezon 2018″ był kontynuacją dotychczasowych działań w nowej, poszerzonej formule, która obejmowała nie tylko spektakle dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu, ale również specjalne działania „okołospektaklowe”. Zaprezentowano trzy spektakle z tłumaczeniem na język migowy i trzy przedstawienia z audiodeskrypcją, a także przeprowadzono cykl warsztatów i spotkań z twórcami teatralnymi. Pracownicy teatru zaprosili do projektu partnerów z ośrodków w Bielsku-Białej, Krakowie, Chorzowie i Cieszynie.

Teatr Polski zachęca również do współpracy lokalnych przedsiębiorców, jak i inne instytucje kultury. Specjalny program partnerski pozwala skorzystać na współpracy zarówno partnerowi teatru, jak i stałym bywalcom teatru.

Program zakłada, że każde pięć indywidualnych biletów można wymienić w kasie Teatru na Kartę Teatromaniaka, którą można z kolei zamienić na bonifikatę u partnerów teatru. W zamian za partnerstwo, teatr zobowiązuje się do promowania partnera: na stronie internetowej, na ulotkach i programie znajdującym się w teatrze oraz w mediach społecznościowych.

Aktualnie partnerami teatru są m.in. liczne kawiarnie i herbaciarnie, które oferują teatromaniakom od 10% do 20% zniżki, a także galeria sztuki, która oferuje bezpłatny wstęp dla dwóch osób na dowolną wystawę.