Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka to monumentalny album opowiadający dzieje miasta przez pryzmat najcenniejszych obiektów dziedzictwa materialnego z krakowskich kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych.
Wydawnictwo jest efektem ponad trzyletniej pracy badawczej, zainspirowanej przez Urząd Miasta Krakowa. Zespół wybitnych specjalistów, zaproszonych do współpracy przez prof. Jacka Purchlę, dokonał wyboru tytułowych „skarbów”, a rezultatem tej pracy jest wyjątkowa publikacja prezentująca ponad tysiącletnią historię Krakowa oraz jego wielokulturową i złożoną tożsamość. Zamieszczone w książce obiekty pochodzą z różnych epok, od najdawniejszych czasów po współczesność.
Publikacja prezentuje bowiem nie tylko najwyższej klasy zabytki czy dzieła, ale również cenne układy urbanistyczne, ważne dla Krakowa zjawiska kulturowe czy też dziedzictwo niematerialne.
Oprócz znanych dzieł związanych z miastem, takich jak ołtarz Wita Stwosza, słynnej na cały świat Damy z gronostajem Leonarda da Vinci czy Hołdu pruskiego Jana Matejki, w albumie znajdują się te mniej oczywiste przykłady współtworzące nową narrację o mieście, m.in. krakowskie szopki, bezcenna kolekcja niemieckich samolotów, zbiór autografów muzycznych Mozarta, Beethovena czy Bacha, mozaika na ścianie wieżowca Biprostal czy rysunki Andrzeja Mleczki. Książka została podzielona na 6 chronologicznych rozdziałów, a w każdym zabierali głos dwaj specjaliści. Historyk szkicował szerokie tło epoki, a historyk sztuki miał za zadanie uzupełnić ten obraz o syntezę dziejów szeroko pojętej kultury artystycznej.