Kulturanek to oryginalny cykl programów o sztuce nowoczesnej i współczesnej skierowany do dzieci w wieku od 7 do 13 lat.

Przygotował go zespół edukatorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Współprowadzą go dzieci, które stają się ekspertami od sztuki współczesnej. W każdym odcinku ośmielają oni rówieśników, oraz rówieśników swoich rodziców i dziadków, do spotkań ze sztuką współczesną.

Każdy z 22 odcinków porusza inną kwestię. Jeden dotyczy procesu wykonywania abstrakcji, drugi mówi o nowoczesnej rzeźbie, jeszcze inny — traktuje o takich dziełach sztuki, które polegają tylko na samym działaniu. Żaden nie jest wykładem. Programy wypełniają działania warsztatowe, które każdy z widzów powtórzyć może w domu, przedszkolu czy szkole. To gotowe recepty na warsztaty, wykorzystujące w artystyczny sposób najprostsze elementy codzienności, jak kartka, sznurek czy żelazko.

Programy pokazują, jak codzienne doświadczenie pomaga w kontakcie ze sztuką współczesną i na odwrót: jak sztuka współczesna pomaga odnaleźć się w codzienności. Kulturanek przekonuje, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki utalentowanych czy uprzywilejowanych osób; udowadnia także, że o sztuce można rozmawiać, nie używając hermetycznej i niezrozumiałej terminologii. Odcinki można zobaczyć na stronie Muzeum Sztuki w Łodzi.