W przyziemiu Biblioteki Publicznej w Niepołomicach powstała wyjątkowa przestrzeń: LAS — Laboratorium Aktywności Społecznej Open Space, ogólnodostępna i przyjazna przestrzeń dla rozwoju działalności społecznej i obywatelskiej. Ma wspomagać i łączyć niepołomickie środowiska organizacji pozarządowych, popierać zaangażowanie i aktywność mieszkańców oraz promować wolontariat.

Open Space jest otwarty 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 20:00. W razie potrzeby przestrzeń udostępniana jest również w weekendy. Do dyspozycji są trzy, doskonale wyposażone pomieszczenia o łącznej powierzchni 260 m2. Sale można wynająć oddzielnie lub razem, w dowolnej konfiguracji, zależnie od potrzeb.

Przestrzeń udostępniana jest bezpłatnie społecznikom, stowarzyszeniom, fundacjom, radom osiedlowym, autorom projektu budżetu obywatelskiego, inicjatyw nieformalnych zawsze wtedy, gdy jest to impreza niekomercyjna oraz skierowana do mieszkańców gminy. Organizacjom, które nie posiadają swojej siedziby, udostępniany jest adres korespondencyjny dla potrzeb rejestracji, a także szafki do przechowywania dokumentacji.

Z kolei biznes może wynająć sale na konferencje czy spotkania, a także biuro na godziny czy gabinet na potrzeby rekrutacji. Szczegółowe zasady korzystania z Open Space określa Regulamin Laboratorium Aktywności Społecznej.