Poezja Cypriana Kamila Norwida czytana w autobusie. Takiej lekturze mogą się oddać mieszkańcy Świdnicy, w której w dwusetną rocznicę urodzin poety, 12 maja, uruchomiono NORWIDbus. Będzie on jeździł po mieście do końca roku.

To wspólna inicjatywa Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jego celem jest nie tylko promocja czytelnictwa, ale i włączenie się w obchody Roku Norwidowskiego. Co ważne, Norwid jest patronem biblioteki.

To swego rodzaju bookcrossingowa biblioteka na kółkach, z której jesteśmy bardzo dumni. Autobus cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego miasta — mówią zgodnie bibliotekarki ze Świdnicy.

Jak wyjaśnia dyrektorka biblioteki, autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, wyposażony jest w regał wypełniony książkami. Można je czytać w trakcie jazdy, można zabrać do domu, a na zasadzie dzielenia się książką — można nawet przynieść z domu własną i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie, i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy jest wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida — ciekawostki z życia, cytaty, grafiki.