Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
W dzielnicy Wawer powstało pierwsze w Warszawie miejsce dla osób młodych, które będzie działało na jej zasadach, bez oferty kulturalnej czy sportowej.
Wawer jest dzielnicą obrzeżną, przez co młodzież bardzo często w celu spędzania czasu z rówieśnikami udaje się do centrum Warszawy. To skłoniło nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby młodzież chciała spędzać czas bliżej miejsca zamieszkania? Chcieliśmy stworzyć miejsce w Wawrze, które odpowie na oczekiwania młodych mieszkańców Wawra, da poczucie wolności i niezależności, ale będzie też bezpieczne — powiedział Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.
Urząd dzielnicy postanowił przeznaczyć dla młodzieży lokal o powierzchni 70 m2. Składa się on z dwóch pomieszczeń, toalety oraz magazynku i mieści na parterze pawilonu z wyjściem na ulicę i wąskim pasem zieleni.
Wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej urząd przeprowadził konsultacje społeczne, w ramach których młodzież określiła, co chciałaby robić w takim miejscu, oraz jak powinno ono wyglądać.
Stworzono wytyczne do programu dla obiektu, przygotowano koncepcję miejsca, możliwe aranżacje, a także propozycje reguł obowiązujących w takim miejscu oraz — co najważniejsze — jaka powinna być rola dorosłego. Kluczem okazało się nie to, żeby zaproponować młodzieży ofertę kolejnych zajęć zorganizowanych, ale oddać im przestrzeń, którą zaaranżują, jak chcą, i w której będą spędzać wolny czas, bez umieszczania tego w ramach oferty kulturalnej czy sportowej. Wkrótce zostanie umeblowany zgodnie z oczekiwaniami młodzieży i oddany do użytku.