Ważne: Instytucje kultury mają więcej czasu na złożenie zeznań CIT-8
[Webinar] Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | Rozkłady czasu pracy
w instytucji kultury: 13 kwietnia 2023 | [Szkolenie] Zamówienia publiczne w instytucjach kultury — tryb podstawowy: przygotowanie, ocena ofert, umowa, obowiązki zamawiających: 17 kwietnia 2023 | [Webinar] Wynagrodzenie osób kierujących instytucją kultury: 19 kwietnia 2023
To projekt poszukiwań artystycznych realizowany przez Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, którego głównym tematem jest przemysłowe dziedzictwo miasta, w tym realizowana na wielką skalę produkcja porcelany.
Pomysłodawcy założyli, że temat zakładów porcelany jest wciąż żywy w historii miasta i że istnieje potrzeba dzielenia się historiami o tej ceramice szlachetnej — może być to anegdota o drodze do pracy, opowieść o ulubionym serwisie, najlepsza zakładowa plotka, wspomnienie o babci…
Z wyselekcjonowanych i uporządkowanych wspomnień powstanie archiwum, które utrwali pamięć osób, które przyczyniły się do świetności wałbrzyskiej porcelany — zarówno jej wytwórców, jak i wielbicieli.
W projekcie Porcelana jest kobietą nieistniejące już dzisiaj obiekty, które dawały pracę i kształtowały tożsamość wałbrzyskiej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej miasta. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach lokalnej społeczności wałbrzyskiej — pracownicach zakładów porcelany.
Działania tego wielowątkowego projektu w ubiegłym roku rozpoczęła premiera spektaklu Pilnie kupię biografię, który w artystyczny sposób spróbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku wałbrzyskich zakładów porcelany.