Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego Lato w teatrze realizuje dwutygodniowe półkolonie teatralne dla polskiej i ukraińskiej młodzieży pod hasłem Dzień dobry, jestem…

Punktem wyjścia dla projektu są różnice kulturowe, które mogą prowadzić do wzajemnego niezrozumienia. Choćby proste dzień dobry — grzecznościowa forma, którą w Polsce wyrażamy, wchodząc do sklepu, apteki czy mijając sąsiada. Robimy tak z przyzwyczajenia, bo tak wypada, z grzeczności. Tymczasem w niektórych regionach Ukrainy nie mówi się dzień dobry zawsze i wszędzie. Wita się tylko tych, których naprawdę się zna.

Dlatego, kiedy na korytarzu Polak wita Ukraińca, a ten mu nie odpowiada (z uwagi na swoje kulturowe przyzwyczajenia), to ten pierwszy zaczyna myśleć o tym drugim: niekulturalny, niegrzeczny, zadziera nosa albo…
boi się nas, uciekał przed wojną, to nic dziwnego, że nie ma ochoty na rozmowę… Tymczasem to po prostu odmienne rozumienie sytuacji wpływa na zachowanie obu stron.

Półkolonie, opierając się na tych prostych obserwacjach, za pomocą języka teatru pomogą młodzieży wzajemnie się poznać, a przede wszystkim zrozumieć. Jakby było wspaniale, gdybyśmy wszyscy mogli nauczyć się wrażliwości na odmienność drugiego człowieka.