Czy da się połączyć kulturę ludową, tradycyjne malarstwo i nowe technologie? Tak! I to całkiem łatwo! Muzeum Krakowa ogłosiło właśnie konkurs na Żywe obrazy inspirowane twórczością Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Wybór tego artysty nie jest przypadkowy, bowiem decyzją Senatu RP został on jednym z patronów roku 2023.

Tytułowe Żywe obrazy to fotografie lub filmiki przedstawiające odtworzenie sceny z wybranego dzieła malarskiego Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Ze względu na to, że malował on głównie sceny rodzajowe na wsi, jest to także wspaniała okazja do lepszego poznania kultury ludowej. Sceny te mogą być inspiracją do odkrywania nowych miejsc, fasonów czy kolorów.

Konkurs jest zaproszeniem do uważnego przyjrzenia się dziełom malarskim. Skierowany jest zarówno dla rodzin, jak i większych grup — czy to szkolnych, czy też przyjaciół. Ma zasięg ogólnopolski. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Muzeum Krakowa ufundowało zwiedzanie wystawy, a także noclegi w pokojach gościnnych Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz Pałacu Krzysztofory. Dla odbiorców z Krakowa nagrodą są bony podarunkowe do Galerii Bronowice o wartości 100, 300 i 600 zł.

Szczegóły omówiono w regulaminie dostępnym na stronie Muzeum Krakowa.