W Magdeburgu powstała niesamowita biblioteka. Jej budynek jest tak oryginalny w zamyśle architektonicznym, że otrzymał nagrodę londyńskiego Muzeum Designu.

W Open Air Library nie ma kart bibliotecznych ani ograniczeń czasowych — biblioteka czynna jest całą dobę, obowiązuje pełna samoobsługa. Jak ona zatem funkcjonuje?

Czytelnik wybiera książkę i zwraca, kiedy chce, lub przynosi w zamian inną, która nie jest mu już potrzebna. Biblioteka spełnia też funkcję społecznego katalizatora — oprócz książek znajduje się tam scena, na której odbywają się przedstawienia i spotkania.

Zanim powstał budynek biblioteki, istniał już jego prototyp. W opuszczonej, industrialnej dzielnicy Magdeburga o bezrobociu sięgającym 80%, z inicjatywy mieszkańców powstała otwarta biblioteka, którą wykonano z plastikowych skrzynek na napoje. Półki zapełniono datkami ze społecznej zbiórki — udało się zgromadzić aż 20 tysięcy książek.

Tak powstała „społeczna rzeźba” dostępna przez dwa dni, podczas których mieszkańcy mogli korzystać ze zgromadzonych zasobów. Inicjatywę przyjęto z dużym uznaniem — spodobała się zarówno mieszkańcom, jak i władzom miasta, które prototyp postanowiły przekształcić w trwały obiekt.

Budynek ma kształt litery L i otwiera się na dziedziniec, na którym znajdują się wtopione w plac meble miejskie.