Chociaż Ośrodek Działań Artystycznych Dorożkarnia powstał w 2000 r., to jego historia sięga aż 1985 r. Mówi się, że instytucja ta przypomina dom jednorodzinny, bowiem zarówno pod względem atmosfery, jak i aranżacji ma w sobie dużo z domowego klimatu.

Na poddaszu odbywają się zajęcia plastyczne, ceramiczne, filmowe i grafiki komputerowej, schody w dół prowadzą do pomieszczeń, w których znajdują się studio nagrań i sala taneczna, a w sali widowiskowej na parterze trwają próby spektakli. Tuż obok mieści się kuchnia dostępna dla wszystkich, a w korytarzu — galeria, w której swoje prace prezentują nie tylko najmłodsi twórcy. Obok budynku zaś dzieci mogą się bawić na niewielkim placu zabaw.

W instytucji odbywają się różnorodne, czasem zupełnie szalone warsztaty. Przy Dorożkarni działa kilka grup zainteresowań i wzajemnego wsparcia. Jest to miejsce przyjazne nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, w tym seniorom.

Ciekawym pomysłem jest projekt Siekierki 60+, który powstał z myślą o starszych mieszkańcach tego rejonu Warszawy. To propozycja zarówno dla osób aktywnych zawodowo, jak i emerytów. To cykl spotkań, wykładów, zajęć ruchowych, warsztatów oraz oprowadzań po wystawach i ciekawych miejscach na kulturalnej mapie stolicy. Grupa spotyka się raz w tygodniu, omawia zagadnienia związane z historią Siekierek, a także z urodą, zdrowiem, kulturą i sztuką. Poznaje ciekawych i twórczych ludzi, nowe miejsca, razem wychodzi do kina i teatru.