Projekt Jacek Malczewski / Lech Majewski to cykl dwunastu wideoartów. To coś więcej niż filmowe odtworzenie i ożywienie malarstwa. To dialog artystów, którzy przekonują, że doznanie estetyczne jest drogą ku prawdzie, dobru i pięknu.
Kluczowym dziełem dla powstania tej opowieści jest Melancholia — obraz, na którym w pracowni malarskiej kłębią się postacie symbolizujące wydarzenia z historii Polski.
Cykl wideoartów składa się z 13 części. Tworzą one jedną narrację, ale mogą być też odbierane każdy z osobna: albo jako wizja Lecha Majewskiego interpretującego twórczość Malczewskiego, albo jako interpretacja okresu od I wojny światowej aż do współczesności. Postacie z obrazów wkraczają w zupełnie inny świat niż ten, w którym umieścił je młodopolski malarz. Pojawia się supermarket, wątek konsumpcjonizmu, a więc coś, czego nie wiązalibyśmy z malarstwem Jacka Malczewskiego.
Kolekcja wideoartów powstała z inspiracji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dzieła polskiego przedstawiciela symbolizmu, w tym te najbardziej znaczące — z Melancholią i Błędnym kołem na czele — są wizytówką odnowionej Galerii Sztuki Polskiej.
Premierowy pokaz gotowych wideoartów odbył się w drugiej połowie ubiegłego roku, a zakończył w marcu br. Zdjęcia do etiud realizowano latem 2023 r. na południu Polski. Nagrania wideo były prezentowane w bezpośrednim dialogu z kompozycjami młodopolskiego symbolisty.
Ekspozycję wzbogacono o katalog z tekstem kuratorskim i wywiadem z artystą, a także z fotosami z etiud Majewskiego oraz komparatystycznie zestawionymi obrazami Malczewskiego, z których reżyser korzystał.