W instytucji kultury pojawił się problem związany z przyznaniem nagród jubileuszowych. W obowiązującym obecnie regulaminie wynagradzania widnieje zgodny z art. 31b Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zapis:
„1. Do innych świadczeń pieniężnych związanych z pracą zaliczane są nagrody jubileuszowe (…) — zgodnie z obowiązującym prawem.
2. Za wieloletnią pracę artystyczną pracownik artystyczny otrzymuje nagrodę jubileuszową. W przypadku pracy w charakterze muzyka grającego na instrumentach dętych:
a) po 15 latach pracy — 100% wynagrodzenia miesięcznego,
b) po 20 latach pracy — 150% wynagrodzenia miesięcznego,
c) po 25 latach pracy — 200% wynagrodzenia miesięcznego.
Za lata pracy powyżej okresu 25 lat pracy wysokość nagrody jubileuszowej wynosi 300% wynagrodzenia miesięcznego i jest wypłacana po zakończeniu kolejnych pięcioletnich okresów pracy artystycznej.
3. Za wieloletnią pracę pozostali pracownicy instytucji kultury otrzymują nagrodę jubileuszową w wysokości:
a) po 20 latach pracy — 75% wynagrodzenia miesięcznego,
b) po 25 latach pracy — 100% wynagrodzenia miesięcznego,
c) po 30 latach pracy — 150% wynagrodzenia miesięcznego,
d) po 35 latach pracy — 200% wynagrodzenia miesięcznego,
e) po 40 latach pracy — 300% wynagrodzenia miesięcznego.
4. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w określonej wysokości w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody”.
W 2024 r. przypada 50 lat pracy skrzypaczki oraz 45 lat pracy pracownika nieartystycznego. Instytucja chce im wypłacić nagrody jubileuszowe po 40 latach pracy, jednak według regulaminu wynagradzania nagroda za wieloletnią pracę im nie przysługuje, ponieważ dotyczy jedynie muzyków sekcji dętej.
Czy instytucja może uzupełnić regulamin wynagradzania, dodając w nim zapis, że za lata pracy powyżej okresu 40 lat pracy wysokość nagrody jubileuszowej wynosi 300% wynagrodzenia miesięcznego i jest wypłacana po zakończeniu kolejnych pięcioletnich okresów pracy?
Podobny zapis odnosi się do pracowników artystycznych grających na instrumentach dętych, których nagroda jubileuszowa nie ogranicza co do stażu pracy (ci muzycy mogą mieć wypłaconą nagrodę jubileuszową nawet po np. 55 latach pracy).
Czy proponowany zapis nie naraża kierujących instytucją na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych? A może dobrym rozwiązaniem byłoby wypłacenie nagrody jubileuszowej ze środków własnych?
Z dokumentów z poprzednich lat wynika, że w praktyce instytucja wypłacała pracownikom nagrody jubileuszowe bez względu na to, czy byli to muzycy sekcji dętej, czy muzycy kwintetu, czy też pracownicy administracji. Dlatego niewypłacenie w tym roku nagrody jubileuszowej skrzypaczce i pracownikowi administracji może wywołać u zainteresowanych osób niezadowolenie.
Pełna treść artykułu dostępna wyłącznie dla abonentów, po zalogowaniu do serwisu.
Zaloguj się w panelu w prawym górnym rogu serwisu, podając login i hasło, które otrzymałeś od Działu Obsługi Klienta.
Aby uzyskać dostęp do serwisu, wykup abonament lub prenumeratę Poradnika Instytucji Kultury.
Jeśli jesteś prenumeratorem Poradnika Instytucji Kultury, zgłoś się do Biura Obsługi Klienta po login i hasło.